İnternet ortamında kişilik haklarına yapılan saldırıdan doğan hukuki sorumluluk
Legal liability arising from attacks on personal rights on the internet environment
  1. Tez No: 876036
  2. Yazar: HALİME YALMANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÇINARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kişilik hakları, kişilerin insan olmasından kaynaklanan, devredilemeyen ve vazgeçilemeyen haklardan olup, bu haklar her türlü ihlale karşı koruma altındadır. Kişilik haklarının korunması yalnızca üçüncü kişilerin saldırılarına yönelik olmayıp aynı zamanda kişinin kendisine karşı korunmasını da kapsamaktadır. Kişilik hakları, özünü hiçbir zaman kaybetmeyerek içerik olarak sürekli genişlemektedir. Bu nedenle teknolojinin sunmuş olduğu imkanların etkisiyle en çok saldırıya uğrayan haklardandır. Günümüzde en önemli sorunlardan biri de internet aracılığıyla kişilik haklarına yapılan ihlallerdir. İnternet ortamının geniş sahasında, internet yayınları ve sosyal medya platformları aracılığıyla kimliğini dahi gizleyerek kişiler daha özgür saldırılar gerçekleştirmektedir. Özellikle sosyal medya aracılığıyla saldırıların güncelliği ve internet ortamının geniş bir kitleye hitap etmesi, saldırıyı gerçekleştiren kişilerin tespitini zorlaştırmaktadır. İnternet aracılığıyla kişilik haklarına saldırı çeşitli şekillerde gerçekleşmekte olup çoğunluğu sosyal medya platformlarından olan Twitter, İnstagram ve Facebook paylaşım siteleri aracılığıyla gerçekleşmektedir. Belirtmiş olduğumuz saldırı çeşitlerinde kişilik haklarına yönelik kısıtlamaların yeterli olmaması sebebiyle bu ihlallerin hızlı bir şekilde yayılmasına ve neticelerinin daha ağır ve kalıcı olmasına zemin hazırlamıştır. Kişilik hakkına karşı gerçekleşen saldırılarda yasa koyucu şahıslar açısından TMK kapsamında saldırının önlenmesi, durdurulması ve sona erdirilmesi hakları tanınmış, TBK kapsamında maddi ve manevi olarak tazminat talep etme hakkı tanınmıştır. İnternet yoluyla kişisel hakları saldırıya uğraması durumunda ayrıca 5651 Sayılı özel Kanun kapsamında kişilik hakkı ihlale uğrayan kişilerin saldırının en kısa sürede sona ermesini ve saldırıya konu şeye erişimin engellenmesini talep etme hakkı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Personal rights are inalienable and inalienable rights that arise from people being human, and these rights are protected against all kinds of violations. Protection of personal rights is not only directed against attacks by third parties, but also includes protection of the individual against himself. Personal rights are constantly expanding in content without ever losing their essence. For this reason, it is one of the rights that is most attacked due to the opportunities offered by technology. One of the most important problems today is the violation of personal rights via the internet. Attacks occur more freely in a wide area of the internet environment, through internet publications and social media platforms. The actuality of attacks, especially through social media, and the fact that the internet environment appeals to a wide audience make it difficult to identify the people who carried out the attack. Attacks on personal rights via the internet occur in various ways, some of which are; Attacking personal rights through spam, social media platforms, domain name system, or e-mail can be considered as an attack on personal rights. Since the restrictions on personal rights in the types of attacks we have mentioned are not sufficient, it has paved the way for these violations to spread rapidly and their consequences to be more severe and permanent. In attacks against personal rights, legislators are granted the right to prevent, stop and terminate the attack within the scope of the Turkish Civil Code, and the right to demand material and moral compensation within the scope of the Turkish Code of Obligations. In case their personal rights are attacked via the Internet, as stated in Article 9 of Law No. 5651, persons whose personal rights have been violated have the right to demand that the attack end as soon as possible and that access to the thing subject to attack be blocked.