Examining the determinants of consumer perception of inflation
Tüketici enflasyon algısı ile resmi ölçümler arasındaki farkın belirleyicilerini incelemek
  1. Tez No: 876038
  2. Yazar: GHITA REGASSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, 2023 yılında Fas, Türkiye ve İtalya'daki hanelerden toplanan anket verilerini kullanarak tüketici enflasyon algısının belirleyicilerini incelemektedir. Algılanan enflasyonun belirleyicilerini ortaya çıkarmak, etkili iletişim stratejileri ve para politikaları oluşturmak için önemlidir. Önceki çalışmalar, yaşam standartları, bölge, mesleki durum, yaş, medeni durum ve psikolojik faktörler gibi açıklayıcı faktörleri araştırırken, bu araştırma medya etkisi, akran etkisi, tüketici güven endeksi, hafıza ve geçmiş enflasyon algıları ile yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim, mesleki durum, yaşam standardı, tasarruflar ve enflasyon bilgisi gibi faktörlerin etkisine odaklanmaktadır. Çalışma, anket verilerini çevrimiçi yollarla toplamıştır. Algılanan enflasyonun çoklu regresyon modeli tahmini ve sonuçların çoklu regresyon ile tutarlılığını değerlendirmek için bir sıralı probit modeli olmak üzere iki regresyon modeli kullanmıştır. Ampirik sonuçlar, Türkiye, Fas ve İtalya genelinde algılanan enflasyonun eğitim seviyesi, yaşam standardı, medya etkisi, enflasyon bilgisi ve geçmiş enflasyon algıları gibi çeşitli faktörlerden etkilendiğini göstermektedir. Bu faktörler üç ülke genelinde ortaktır. Ancak, ülkelere özgü farklılıklar incelendiğinde bazı değişiklikler gözlenmektedir. Örneğin, Türkiye'de akran etkisi, medya ve geçmiş enflasyon algıları gibi faktörler algılanan enflasyonu şekillendirmede önemli roller oynarken, Fas'ta tüketici güven endeksi, hafıza, akran etkisi ve geçmiş enflasyon algıları daha etkili olmaktadır. İtalya'da ise medya, hafıza ve geçmiş enflasyon algıları algılanan enflasyon üzerinde belirgin bir etkiye sahiptir. Ülkeler arasındaki bu farklılıklar, her ülkeye özgü sosyo-ekonomik ve kültürel faktörlerin dikkate alınmasının önemini göstermektedir. Politika yapıcılar, enflasyon eğitim kampanyalarının, medya ve akran etkisinin enflasyon algılarını şekillendirmedeki rolünü dikkate almalı ve bu kanalları doğru bilgiyi yaymak için kullanarak, kamuoyunun daha iyi anlaması ve para politikası kararlarına daha fazla güven duymasını sağlamalıdır.
Özet (Çeviri)
This study examines the determinants of consumer perception of inflation in 2023 using the survey data collected from Moroccan, Turkish, and Italian households. Uncovering the determinants of perceived inflation is important to make effective communication strategies and monetary policies. While previous studies explored explanatory factors such as living standards, region, professional status, age, marital status, and psychological factors, this research focuses on the effect of media influence, peers'influence, consumer sentiment index, memory, and past perceptions of inflation, alongside age, gender, marital status, education, professional status, living standard, savings, and inflation knowledge. The study collected survey data online. It utilized two regression models—a multiple regression model estimation of perceived inflation and an ordered probit model to evaluate the consistency of results with the multiple regression. The empirical results indicate that perceived inflation across Turkey, Morocco, and Italy is impacted by various factors, including education level, living standard, media influence, inflation knowledge, and past perceptions of inflation. These factors are common across the three countries. However, when examining country-specific differences, there are some variations. For instance, while factors such as peers' influence, media, and past inflation perceptions play significant roles in shaping perceived inflation in Turkey, various factors such as consumer sentiment index, memory, peers' influence, and past inflation perceptions are more influential in Morocco. In Italy, factors such as media, memory, and past inflation perceptions have a notable impact on perceived inflation. The distinctions through countries indicate the importance of considering socio-economic and cultural factors unique to each country. Policymakers should consider the role of inflation education campaigns, media and peer influence in shaping inflation perceptions and leverage these channels to spread accurate information, thereby, greater public understanding and more confidence in monetary policy decisions.