Akademisyenlerde mobil destekli egzersiz eğitimi ve ergonomik düzenlemenin ağrı, uyku ve iş kalitesine etkisi
The effect of mobile assisted exercise training and ergonomic adjustment on pain, sleep and work quality in academicians
- Tez No: 876039
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ORTABAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ergoterapi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Occupational Therapy, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmamızın amacı, akademisyenlerde mobil uygulama ile yapılan egzersizlerin geleneksel yöntemlerle yapılan egzersizlere göre; ağrı, uyku ve iş kalitesine etkisini değerlendirmektir. Araştırma iki üniversite akademisyenlerinden oluşan gönüllü 96 katılımcı ile Mart- Ağustos 2023 tarihleri arasında yapıldı. Katılımcılardan, 32 kişi aplikasyon, 32 kişi föy ve 32 kişi kontrol grubu olarak üç gruba ayrıldı. Aplikasyon ve föy grubundaki katılımcıların, 12 hafta boyunca haftada en az üç kez egzersiz yapmaları sağlandı. Ayrıca aplikasyon ve föy grubundaki her katılımcıya masa başı çalışma ergonomisi ile ilgili düzenleme yapıldı ve broşür verildi. Çalışmamızda bireylerin kişisel bilgileri“Demografik Bilgi Formu”ile toplandı. Her üç guruba çalışma öncesi ağrı için;“Boyun Ağrı ve Disabilite Skoru (BADS)”ve“McGill Ağrı Anketi Kısa Form”, uyku kalitesi için Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi“PUKİ”, iş kalitesi için ise“Çalışma Rolü İşlevselliği Anketi (ÇRİA)”uygulandı. Aplikasyon ve föy grubuna 12 hafta boyunca yaptırılan egzersiz uygulaması sonrası, kontrol grubu da dahil tüm ölçekler tekrar uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to show that the exercises performed with mobile applications in academics are more effective than the exercises performed with traditional methods; To evaluate the effect on pain, sleep and work quality. The research was conducted between March and August 2023 with 96 volunteer participants consisting of academicians from two universities. The participants were divided into three groups: 32 people in the application group, 32 people in the leaflet group and 32 people in the control group. Participants in the application and leaflet group were allowed to exercise at least three times a week for 12 weeks. In addition, each participant in the application and leaflet group was provided with a brochure regarding desk working ergonomics. In our study, individuals' personal information was collected with the“Demographic Information Form”. For pre-study pain in all three groups;“Neck Pain and Disability Score (BADS)”and“McGill Pain Questionnaire Short Form”, Pittsburgh Sleep Quality Index“PSQI”for sleep quality, and“Work Role Functioning Questionnaire (WRS)”for work quality were applied. After the application and leaflet group exercised for 12 weeks, all scales, including the control group, were re-applied.