Kalça cerrahisi yapılacak yüksek riskli hastalarda suprainguinal fasya iliaka blogu ve sakral pleksus blogu kombinasyonu ile lumbosakral pleksus blogu yapılan hastaların perioperatif agrı skorlarının analjezi nosiseptif indeks monitörizasyonu ilekarsılastırılması
Comparison of perioperative pain scores with analgesianociception index (ANİ) monitoring in high-risk patientsundergoing hip surgery with suprainguinal fascia iliaca blockand sacral plexus block combination versus lumbosacralplexus block
  1. Tez No: 876040
  2. Yazar: RIZA BERAT ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP AKSU, DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL SEÇKİN PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
AMAÇ: Bu çalısmanın birinci amacı, kalça cerrahisi planlanan yüksek riskli ASA III-IV grubu hastalarda suprainguinal fasya iliaka blogu ve sakral pleksus blogu kombinasyonu ile lumbosakral pleksus blogunun perioperatif agrı skorları üzerindeki etkisinin Analjezi Nosisepsiyon ndeksi (ANI) monitörizasyonu ile objektif olarak degerlendirilerek karsılastırılmasıdır. kincil amaçlar ise, bu iki blok tekniginin intraoperatif anestezi ve postoperatif analjezi etkinligi, postoperatif komplikasyonlar ve hasta ile cerrah memnuniyeti açısından karsılastırılmasıdır. Ayrıca, ANI monitörizasyonunun perioperatif dönemde agrı ve analjezinin objektif degerlendirilmesindeki etkinligini ve agrı skorları ile olan korelasyonunu arastırmak da çalısmamızın amaçları arasındadır. Bu sayede, farklı anestezi tekniklerinden agrı yönetiminde en etkili olan yöntemin belirlenmesine yardımcı olunması hedeflenmektedir.. Materyal ve Metod: Bu çalısma prospektif, gözlemsel olarak Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ameliyathanesinde Kasım 2022– Ekim 2023 tarihleri arasında kalça kırıgı sebebi ile cerrahiye alınmıs ASA III-IV olan 72 hastada yapılmıstır. Suprainguinal fasya iliaka (SIFIB), sakral pleksus ve lumbal pleksus periferik sinir blokları sonrası, perioperatif dönemde ANI monitörizasyonu ile agrı degerlendirilmesi yapıldı. Arastırmaya baslamadan önce hasta yakınlarına ve hastalara preoperatif 24 saat önceki görüsmede arastırmanın amacı hakkında bilgi verilerek onamları alınmıstır . ntraoperatif dönemde ANI, BIS, sistolik, diyastolik ve ortalama kan basıncı (OKB), kalp atım hızı (KAH), periferik oksijen saturasyonu (SpO2) kayıt altına alındı. Postoperatif dönemde 0.dk, 6. Saat, 12. saat ve 24. saat ANI sistolik, diyastolik ve OKB, KAH, SpO2 VAS skorları, hasta memnuniyeti, cerrah memnuniyeti ve görülen komplikasyonlar kayıt altına alındı. Hastalar postoperatif 3. ayda sag kalım durumları için telefon ile iletisim kurularak sag kalım durumları not edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary objective of this study is to compare the effects of suprainguinal fascia iliaca block combined with sacral plexus block versus lumbosacral plexus block on perioperative pain scores in high-risk ASA III-IV patients undergoing hip surgery. This comparison will be made using the Analgesia Nociception Index (ANI) monitoring to objectively assess the pain scores. The secondary objectives are to compare the intraoperative anesthesia and postoperative analgesia efficacy, postoperative complications, and patient and surgeon satisfaction between these two block techniques. Additionally, the study aims to investigate the effectiveness of ANI monitoring in the objective assessment of pain and analgesia during the perioperative period and its correlation with pain scores. This will help identify the most effective method for pain management among different anesthesia techniques. Materials and methods: This prospective observational study was conducted in the orthopedic operating room of Erciyes University Medical Faculty Hospital between November 2022 and October 2023. It involved 72 ASA III-IV patients who underwent surgery due to hip fracture. Following the application of suprainguinal fascia iliaca (SIFIB), sacral plexus, and lumbar plexus peripheral nerve blocks, pain assessment was performed using ANI monitoring during the perioperative period. Before starting the study, patients and their relatives were informed about the purpose of the research during a preoperative interview conducted 24 hours prior to surgery, and their consent was obtained. During the intraoperative period, ANI, BIS, systolic, diastolic, and mean arterial pressure (MAP), heart rate (HR), and peripheral oxygen saturation (SpO2) were recorded. In the postoperative period, at 0 minutes, 6 hours, 12 hours, and 24 hours, ANI, systolic, diastolic, and MAP, HR, SpO2, VAS scores, patient satisfaction, surgeon satisfaction, and observed complications were recorded. At the 3-month postoperative mark, patients were contacted by phone to assess and document their survival status.