Sınıf öğretmenlerinin sınıftaki ilk gün deneyimlerinin incelenmesi
Examination of classroom teachers' first day experiences in the classroom
  1. Tez No: 876049
  2. Yazar: AFRA NUR ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU SANİYE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmenlerinin ilk gün deneyimlerinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve çalışma ''fenomenolojik/olgubilim'' desen kapsamında yürütülmüştür. Araştırmada, amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılında görev yapmakta olan, 10 mesleğe yeni başlamış sınıf öğretmeni ve 6 kıdemli sınıf öğretmeninden oluşan toplam 16 katılımcı oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak, yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmış ve uygulanmıştır. Katılımcılarla e-posta, mesaj ve sesli mesaj yolları ile iletişime geçilmiştir. Verilerin toplanmasında ve analizinde betimsel analiz, içerik analizi ve sayısal analiz yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda, sınıf öğretmenlerinin ilk günü planlamada, planı uygulamada, öğrenci ile iletişimde, sınıf ve zaman yönetiminde zorlandıkları; bu nedenle öğretmenlerin genellikle kendilerini tatmin etmeyecek bir ilk gün deneyimi geçirdikleri, mesleki bilgi ve yeterlilik açısından yetersiz hissettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin ilk gün deneyimine önem verdikleri ve bu günün gelecek günlerdeki motivasyonlarını, sınıf düzenlerini etkilediği ortaya çıkmıştır. Sınıf öğretmenlerinin ilk güne yönelik etkinlik bulmada en çok kullandıkları kaynağın, internet blogları ve sosyal medyada olduğu, ilk güne yönelik başka bir kaynak bulamadıkları tespit edilmiştir. Ayrıca, sınıf öğretmenlerinin belli bir bağlamda etkinlik üretmekte zorlandıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the first-day experiences of elementary school teachers. To achieve this aim, a qualitative research method was employed, and the study was conducted within the framework of a phenomenological design. In the research, the maximum variation sampling method, one of the purposive sampling techniques, was used. The study group consisted of a total of 16 participants, including 10 novice elementary school teachers and 6 experienced elementary school teachers, who were active during the 2023-2024 academic year. As a data collection tool, a semi-structured interview form was prepared and administered. Communication with the participants was conducted via email, text messages, and voice messages. Descriptive analysis, content analysis, and numerical analysis methods were used in the collection and analysis of the data. Based on the findings obtained from the research, it was concluded that elementary school teachers faced challenges in planning and implementing the first day, communicating with students, and managing the classroom and time. Consequently, teachers generally experienced a first day that did not satisfy them and felt inadequate in terms of professional knowledge and competence. It was revealed that teachers placed significant importance on their first-day experience, which influenced their motivation and classroom organization in subsequent days. The study also found that the most frequently used resources by elementary school teachers for first-day activities were internet blogs and social media, and they were unable to find other sources for first-day activities. Additionally, it was concluded that elementary school teachers had difficulty creating activities within a specific context.