Young children's embodied mathematical practices in and out of school context: A video-ethnography inquiry
Okul içinde ve dışında küçük çocukların bedenleşmiş matematiksel pratikleri: Video-etnografik bir sorgulama
  1. Tez No: 712877
  2. Yazar: ELİF KARSLI ÇALAMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MARTHA ALLEXSAHT-SNIDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Georgia
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Video-etnografik bir çalışma olan bu doktora tezi, küçük çocukların okul içinde ve dışındaki matematiksel pratiklerini anlamamıza katkı sağlayan çok geniş bir araştırmanın birbiri ile ilişkili üç makale halinde sunulması ile yazılmıştır. Tez, araştırmacının araştırma ile öznellik ilişkisi ve konuya genel bir giriş ile başlamaktadır. Çok-sesli video destekli görüşmeler yoluyla ebeveynlerin seslerine yer veren ilk makale, ebeveynlerin dört ve beş yaşındaki çocuklarının okul dışında edindikleri matematiksel deneyimleri hakkında fikir ve gözlemlerini ele alır. Araştırma sonuçları, ebeveynlerin sayı hissi ve veri analizi konularında; matematik öğretiminin pedagojik yolları hakkında ve matematik öğrenme bağlamlarına ilişkin kaygılarına yönelik fikir ve deneyimlerini ortaya koyar. İkinci makale, disiplinin okullar bağlamında nasıl kurumsallaştırıldığını ve okulun disiplin mekanizmalarının anasınıfında yer alan matematiksel uygulamalara ne şekillerde işlenmiş olduğunu ortaya koymaktadır. Sınıf içi video verilerinin incelenmesi ile ortaya çıkan araştırma sonuçları, matematiğin günlük söylemler içinde sıkça yer aldığını; çocuklara beden kontrolüne yönelik sınıf kuralları hatırlatılırken öğretmenin matematiksel bir dil kullandığını ve matematiğin, otoriter ve sınıflandırıcı doğası sebebiyle, anasınıfında gün içinde disiplin edici bir araç haline gelebildiğini gösterir. Ayrıca, sınıftaki tüm aktörlerin (çocuklar ve öğretmenler), bir güç/direnç dinamiği içinde gerçek yaşam durumlarında problem çözmek için de matematikten yararlandıkları görülmüştür. İletişimin çok-modlu yönüne odaklanan son makalede ise, anaokulunun açık hava oyun alanında küçük çocukların bedenleşmiş matematiksel pratiklerine ilişkin veriler sunulmaktadır. Bulgular, çocukların oyun sırasındaki spontane vücut hareketlerini tanımanın, araştırmacılar ve eğitimcilerin erken çocukluk döneminde matematik eğitimi olanaklarını keşfetmelerine yardımcı olabileceği savını ortaya koyar. Sonuç olarak, bu doktora tezi, erken çocuklukta matematik eğitiminin, çocukların okula getirdikleri ve okul içinde geliştirdikleri bedenleşmiş pratikleri de göz önüne alınarak şekillendirilmesi gerektiğini vurgulayan bir tartışmayla sona ermektedir. Bununla birlikte, öğretmenlerin matematik eğitimi hakkındaki düşüncelerine, ailelerin okul içinde ve dışında çocuklarının matematiğine ilişkin gözlem ve görüşlerini dahil etme gerekliliği de tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation, which is a video-ethnography study, includes three articles that contribute complementarily to the understanding of young children's mathematical practices in and out of school. The dissertation starts with a rationale and a subjectivity statement and an overview of the three articles. Then, the first article, eliciting parental voices through multi-vocal video-cued interviews, shows parental insight about the processes of their four and five year old children engaging with mathematics out of school. The focus is parents' particular interest in mathematics content ranging from number sense to data analysis, parents' pedagogical ways of teaching mathematics, and parental concerns about contextual aspects of their children's mathematics engagements. The second article reveals ways in which discipline is institutionalized within the contexts of schools, and how a school's disciplinary mechanisms are infused in mathematical practices in a classroom of young children. As mathematics was enacted in multiple discourses, key scenes from the study show verbal and bodily rules inserted in mathematical curriculum times, and demonstrate ways in which mathematics becomes a disciplinary tool itself during the course of the day, with its authoritative and classificatory nature. Also evident are the ways in which all actors in a classroom draw on mathematics for problem solving in real life situations within a power/resistance dynamic. Embracing a multimodal perspective, the last article introduces data on young children's embodied mathematical practices in the outdoor play area of a prekindergarten classroom. The findings from the third article help us to see that recognizing children's spontaneous bodily techniques has potential to reshape researchers and educators' agendas on what it means to engage in mathematical learning in early childhood education classrooms. The dissertation ends with an implications discussion, emphasizing the need for shaping formal mathematics education in early childhood education classrooms based on children's embodied potentials that they bring to school and develop within the school. Also discussed are possibilities incorporating a consideration of families' insights about children's mathematics in and out of school into teachers' and educators' thinking about young children's mathematics learning.