Teachers' perceptions of Secondary school students' discipline problems and techniques to deal with these problems
Ortaöğretim öğrencilerinin disiplin sorunları ve bu sorunların çözümünde kullanılan yöntemlere öğretmenlerin algıları
  1. Tez No: 391613
  2. Yazar: DİDEM ÖGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEHNAZ ŞAHİNKARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sınıf yönetimi, eğitim yönetiminin ilk adımı ve zorlu görevlerinden biridir. Yabancı dil öğretmenleri her gün farklı sınıf yönetimi problemleri ile karşı karşıya gelirler. Bu çalışmanın amacı, ortaokul ingilizce öğretmenlerinin sınıfta en sık karşılaştıkları disiplin sorunları ve bu disiplin sorunlarının üstesinden gelmek için kullandıkları en yaygın çözüm yollarına ilişkin görüşlerini araştırmaktır. Bu araştırma, bir anket çalışmasıdır. Bu çalışmaya, Adana ilinin dört farklı bölümünden (Seyhan, Çukurova, Yüreğir, Sarıçam), devlet ve özel okullarda görev yapan 63 ingilizce öğretmeni katılmıştır. Hem nitel hem de nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Veriler bir anket yoluyla toplanmıştır. Anket üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm Aksoy (1999) dan uyarlanan ölçme aracının“Sınıfta Karşılaşılan Disiplin Sorunları”ve“Sınıfta Karşılaşılan Disiplin Sorunlarına Karşı Kullanılan Çözüm Yolları”başlıklı bölümlerinden oluşmaktadır. Ayrıca, öğretmenlere ankette bahsedilmeyen fakat karşılaştıkları diğer disiplin sorunları ve bu sorunlara karşı kullandıkları teknikler olup olmadığı açık uçlu iki soru ile sorulmuştur. İkinci bölüm açık uçlu bir soru olan öğrencilerin ingilizce öğrenmede ki negatif tutumlarının sınıfda disiplinsiz davranışlara sebep olup olmadığı ve öğretmenlerin bu konuda ki fikirlerini sormaktadır. Üçüncü kısım da, demografik bilgiler hakkında sorular sorulmuştur. Anket verilerinin analizinde sıklık, yüzde hesaplamaları ve ortalama değer kullanılmıştır. Açık uçlu sorular, içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlara göre, sınıfta en sık karşılaşılan ilk üç disiplin sorunu öğrencilerin“İzin istemeden konuşmaları”,“Birisi konuşurken konuşmayı bölmeleri”ve“Ev ödevlerini yapmamaları”olarak saptanmıştır. Öğretmenlerin sınıfta karşılaştıkları disiplin sorunlarına karşı kullandıkları ilk üç çözüm yolları ise,“Öğrencileri ikili ve grup aktivitelerine cesaretlendirme”,“Öğrencileri ingilizce konuşmaya cesaretlendirme”,“Öğrenci ile dersten sonra konuşmak”ve“Öğrencilerin davranışlarına göre puanlama etiketi ve diğer ödüller kullanmak”olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Classroom management is the basic step of educational administration and is one of the challenging tasks. Foreign language teachers come up against different types of classroom management problems everday. The purpose of this study is to investigate the secondary school English teachers' opinions regarding the most frequently encountered discipline problems in the classrooms and the most common discipline techniques used to deal with these problems. This research was a survey study. 63 teachers of English in state and private schools from 4 different parts of Adana (Seyhan, Çukurova, Yüreğir, Sariçam) participated in this study. Both qualitative and quantitative research design were employed. The data was collected through a questionnaire. The questionnaire consisted of three parts. The first part consisted of two parts of questionnaire entitled as“Student Discipline Problems in the Classroom”and“Discipline Techniques Used to Deal with Discipline Problems”was adapted from Aksoy (1999). Also, there were two open-ended questions asked to the teachers about any other discipline problems and discipline techniques that were not mentioned in questionnaires. The second part consisted of an open-ended question inquired if students' negative attitudes on learning English might cause undisciplined behaviors in the classroom and teachers' suggestions about this issue. In the third part, there were questions about demographic information. For questionnaires the data was analyzed by employing a descriptive data analysis procedures including frequencies, percentages and mean scores. For open-ended questions, the data was analyzed through the use of content analysis method. The results indicated that the most frequently encountered discipline problems to be identified were“Talking without permission”,“Interrupting others while talking”and“ Not doing homework assignments”. The most frequently used three techniques to deal with students' problems identified were“Encouraging them to join pair/group activities”,“Encouraging them to speak English”,“Talking with the student after class”and“Using grading stickers or other kinds of rewards according to their behavior”.