Physico-chemical properties of soils in selected oil seeps in the Polish Carpathian mountains
Polonya Karpat dağlarındaki petrol sızıntısı belirlenmiş toprakların fiziko-kimyasal özellikleri
- Tez No: 876059
- Danışmanlar: Prof. Dr. COŞKUN GÜLSER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışma, Alt Karpat Vovoideliği'nde bulunan Polonya Dış Karpatlar'daki seçilmiş petrol sızıntılarının fiziko-kimyasal özelliklerini ve uluslararası sınıflandırmasını kapsamlı bir şekilde belgelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. İncelenen toprak profilleri gleysol (ROP, BRZ) ve cambisol (PLC) olarak sınıflandırılmıştır. Toprak profilinin fiziko-kimyasal karakterizasyonu, tüm toprakların kuvvetli asidik ile hafif asidik reaksiyona sahip nispeten tınlı bünyeye sahip olduğunu göstermektedir. İncelenen gleysollerin toprak yapısı masif ve blok strüktür arasında olup düşük value ve kroma değerlerine sahipken, cambisol nispeten yüksek value ve kroma değerlerine sahip blok strüktüre sahiptir. Her üç toprak profili de derinliğe bağlı olarak farklı ham petrol dağılımına sahiptir. Ham Petrol, toprağın organik karbonunu ve toplam azot içeriğini önemli ölçüde artırır ancak mineralizasyon eşiğiyle karşılaştırıldığında nispeten daha düşük C/N oranı sağlar. SOC ve TN düzeylerinin toprak pH'sı, farklı Fe formlarının konsantrasyonu, silt-kil oranı ve SOC-kil oranı üzerinde önemli etkileri vardır. Fe dinamiği açısından amorf demir, yüksek karbon içeriği, asidik reaksiyon ve indirgenmiş durumun kalıcılığı nedeniyle en bol bulunan formdur. SOC ve TN içeriği, farklı Fe formlarının konsantrasyonu ve dinamikleri ile pozitif ilişkiye sahiptir. Ham petrolün varlığının toprağın emme özellikleri üzerinde önemli bir ilişkisi yoktur, ancak emme kompleksinin Ca2+ ve Mg2+ tarafından baskın olduğu kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out with the objective of comprehensively documenting the physico-chemical properties and international classification of selected oil seeps in the Polish Outer Carpathians located within the Subcarpathian Vovoideship. The studied soil profiles were classified as gleysol (ROP, BRZ) and cambisol (PLC). Physico-chemical characterization of the soil profile revealed that all soils have relatively loamy texture with strongly acidic to slightly acidic reaction. The soil structure of studied gleysols is between massive and blocky structure with low value and chroma, while the studied cambisol has blocky structure with relatively higher value and chroma. All three soil profiles have different pattern of crude oil distribution with depth. Crude Oil significantly increases the soil organic carbon and total nitrogen content but relatively lower C/N ratio as compared to the mineralization threshold. SOC and TN levels has significant effects on soil pH, the concentration of different Fe forms, silt-clay ratio, and SOC-clay ratio. In terms of Fe dynamics, amorphous iron is the most abundant form because of the high carbon content, acidic reaction and persistence of reduced condition. SOC and TN content has positive association with the concentration of different Fe forms and their dynamics. The presence of crude oil has no significant association on the sorption properties of the soil, but it has been noted the sorption complex is dominated by Ca2+ and Mg2+.