Exploring the nexus between EFL instructors' self-efficacy beliefs and professional resilience in hybrid language education contexts: A qualitative case study
Hibrit dil eğitimi bağlamlarında İngilizce öğretim görevlilerinin öz-yeterlik inançları ile mesleki dayanıklılıkları arasındaki bağlantıyı araştırmak: Niteliksel bir vaka çalışması
  1. Tez No: 876058
  2. Yazar: DAMLA TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL ŞAZİYE RAKICIOĞLU SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin kuzeybatısında yer alan bir devlet üniversitesinde görev yapan yabancı dil olarak İngilizce (EFL) öğreten hizmet içi İngilizce öğretim görevlilerinin öz-yeterlikleri ile dayanıklılıkları arasındaki bağlantıyı incelemek ve hibrit bir ortamda yabancı dil öğretirken karşılaştıkları sorunlar ve zorluklarla başa çıkma mekanizmalarını araştırmaktır. Bu amaçla, araştırma yöntemi olarak nitel bir vaka çalışması seçilmiş ve COVID-19 salgını sırasındaki kısıtlamalar nedeniyle kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 12 İngilizce öğretim görevlisi çalışmaya dahil edilmiştir. Veri toplama araçları; demografik veri formlarını, çevrimiçi haftalık yansıtıcı günlükleri ve çevrimiçi yarı yapılandırılmış odak grup görüşmelerini içermektedir. Veri analizi, nitel bir veri analiz yazılımı olan MAXQDA 2024 aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Veri analizinin ardından veriler mevcut literatüre dayalı olarak ana temalara ve alt temalara ayrılmıştır. Araştırmanın bulguları, hizmet içi İngilizce öğretim görevlilerinin öz-yeterlik inançlarını ve dayanıklılarını etkileyen çeşitli öğretmen merkezli ve bağlamsal-öğretimsel dinamiklerin olduğunu ve bu iki yapı arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir. Ayrıca yabancı dil öğretim görevlilerinin hibrit bir ortamda yabancı dil öğretirken yaşadıkları zorluklara ve sıkıntılara karşı farklı baş etme stratejileri geliştirdikleri görülmüştür. Sonuç olarak, elde edilen bulgular ışığında yabancı dil eğitimine yönelik önemli çıkarımlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the connection between self-efficacy and resilience of the in-service English as a Foreign Language (EFL) instructors working at a state university located in the northwest of Türkiye and to explore their coping mechanisms in the face of the problems and difficulties they experienced in the process of teaching English as a foreign language in a hybrid environment. For this purpose, a qualitative case study was selected as the research method, and 12 EFL instructors were included in the study through the convenience sampling method because of the restrictions during the COVID-19 pandemic. The data collection instruments included demographic data forms, online weekly reflective journals, and online semi-structured focus group interviews. The data analysis was carried out through MAXQDA 2024, a qualitative data analysis software. After the data analysis, the data was categorized into main themes and sub-themes based on the existing literature. The findings of the study indicated that there are various teacher-centric and contextual-instructional dynamics affecting the self-efficacy and resilience of in-service EFL instructors, and there exists a connection between these two constructs. Additionally, it was seen that the EFL instructors have developed different coping strategies against the difficulties and troubles experienced while teaching a foreign language in a hybrid environment. As a result, significant implications for foreign language education are presented in the light of the results obtained.