Bilgisayarlarda yüksek performans ve dengeli mod seçimlerinde enerji tüketimlerinin incelemesi
Investigation of energy consumptions in high performance and balanced mode selections in computers
- Tez No: 876070
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yapılan bu yüksek lisans tez çalışmasında kurumsal bir şirkette bulunan 12 farklı model bilgisayarda toplam sayısı 16.560 cihaza denk gelen çalışmada bilgisayarların güç yönetim ayar kısmında bulunan yüksek performans modu ve dengeli modda çalışırken tükettikleri güç miktarları wattmetre yardımıyla ölçülüp bu iki güç modu arasındaki güç tüketim farkları günlük, aylık ve yıllık olmak üzere tükettikleri güç ve şirkete maaliyeti hesaplanmıştır. Cihazlara ek olarak performans testi yapılmış olup cihazların birbirleriyle kıyaslanmaları sağlanmıştır. Cihazlar microsoft' un kullanıcı yönetim uygulaması olan SCCM ile query yardımıyla model bazlı olarak koleksiyonlara eklenmiş eklenen koleksiyonlarda tüm cihazları topluca istenilen moda ayarlanacağı gösterilmiştir. Böylece uygun mod seçilerek enerji tasarrufu sağlanmış olup ekonomik olarakta şirkete katkı sağlanacağı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis study, a total of 16,560 devices were used in 12 different model computers in a corporate company. The amount of power consumed by the computers while working in high performance mode and balanced mode in the power management setting section was measured with the help of a wattmeter and the power consumption differences between these two power modes were measured daily, The power consumed and the cost to the company on a monthly and annual basis were calculated. In addition to the devices, performance tests were carried out and the devices were compared with each other. The devices were added to the collections on a model basis with the help of a query using SCCM, Microsoft's user management application, and it has been shown that all devices in the added collections will be collectively set to the desired mode. Thus, by selecting the appropriate mode, energy savings were achieved and it was observed that it would also contribute to the company economically.