Enhancing call center efficiency through mail parsing using natural language processing and robotic process automation
Doğal dil işleme ve robotik süreç otomasyonu kullanarak posta ayrıştırma yoluyla çağrı merkezi verimliliğinin artırılması
- Tez No: 876069
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜREYYA AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çağrı merkezi sektörü, otomasyona ve gelişmiş operasyonel verimliliğe doğru dönüştürücü bir geçiş sürecinden geçiyor. Geleneksel olarak çağrı merkezleri, zaman alıcı ve hataya açık olan, gelen postaların manuel olarak işlenmesine güveniyordu. Bu tez, çağrı merkezlerinde posta ayrıştırma sürecini kolaylaştırmak için Doğal Dil İşleme (NLP) ve Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) teknolojilerinin entegrasyonunu araştırıyor. Bu araştırma, çağrı merkezlerinin gelen e-postaları yönetme konusunda karşılaştığı mevcut zorlukları analiz ederek başlıyor ve posta ayrıştırmayı otomatikleştirmenin potansiyel faydalarını vurguluyor. E-postalardan müşteri talepleri, sorunlar ve duyarlılık analizi gibi değerli bilgileri çıkarmak için NLP teknikleri kullanılırken, RPA botları sınıflandırmaya göre süreçleri sınıflandırmak, otomatikleştirmek ve e-postaları uygun aracılara yönlendirmek için kullanılır. Otomasyonun oluşturulmasının ardından NLP tekniklerinin karşılaştırılması ve farklı veri setleri üzerindeki performansları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The call center industry is undergoing a transformative shift towards automation and improved operational efficiency. Traditionally, call centers have relied on manual handling of incoming mails, which is time-consuming and error-prone. This thesis explores the integration of Natural Language Processing (NLP) and Robotic Process Automation (RPA) technologies to streamline the process of mail parsing within call centers. This research begins by analyzing the current challenges faced by call centers in managing incoming emails and highlights the potential benefits of automating mail parsing. NLP techniques are employed to extract valuable information from emails, such as customer requests, issues, and sentiment analysis, while RPA bots are utilized to classify, automate the processes according to the classification, and route emails to the appropriate agents. After the creation of the automation, comparisons of NLP techniques, and their performances on different datasets are examined.