Dine uzak ölüme yakın: Dehşet yönetimi kuramı bağlamında Türkiye'de dine uzak ı̇nsanların ölüm ve hayat algısı
Far from religion, close to death: Non-religious people's death and life perception in Turkey in the context of terror management theory
  1. Tez No: 876087
  2. Yazar: ZEYNEP KÜBRA KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER KÜÇÜKURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Paradigmalar içi ölüm ve hayat algısı, karşılıklı olarak birbirini şekillendiren iki unsurdur. Dinler müntesiplerine hayatı anlamlandırma ve ölüm ile ilgili fikir ve davranış kalıpları sunar. Çoğunluğu Müslüman olan Türkiye'de dine uzak insanların ölüm ve hayatı nasıl anlamlandırdığı merak konusudur. Bu bağlamda bu çalışmada Dehşet Yönetimi Kuramı çerçevesinde Türkiye'de dine uzak bireylerin hayatı ve ölümü nasıl anlamlandırdığını ölüm algısı, zorlu durumlarla başa çıkma stratejileri ve hayat amacı başlıkları çerçevesinde incelenmektedir. Türkiye'nin yedi bölgesinin yedi şehrinden onar kişi ile yarı yapılandırılmış mülakatlar yapılmış, veri Atlas-ti programında kodlanarak söylem analizine tabi tutulmuştur. Elde ettiğimiz bulgular çerçevesinde Türkiye'de dine uzak insanların ölüm anlayışlarında dört (mutlak son, bilinemez, önemli değil ve alternatif görüşler), başa çıkmada dört (telkin/rasyonalizasyon, dua, sosyal ilişkiler, bir dünya yaratma) ve hayatın anlamına dair üç (yok, bireysel, toplumsal) ana desenin ortaya çıktığı görülmüştür. Bu üç başlığın birbiri ile ilişkisi bağlamında katılımcılar söylemleri bakımından kozmik kazazedeler, uçaktaki ateistler, fularlılar ve adanmışlar olarak dört kısma ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
The perception of death and life within paradigms are two elements that mutually shape each other. Religions offer their followers ideas and behavioral patterns regarding making sense of life and death. It is a matter of curiosity how people who are far from religion in Turkey, where the majority are Muslim, make sense of death and life. In this context, this study examines how religiously distant individuals in Turkey make sense of life and death within the framework of Terror Management Theory, under the headings of perception of death, strategies for coping with difficult situations and purpose of life. Semi-structured interviews were conducted with ten people from seven cities of seven regions of Turkey, and the data was coded in the Atlas-ti program and subjected to discourse analysis. Within the framework of our findings, people who are far from religion in Turkey have four views on death (absolute end, unknowable, not important and alternative views), four on coping (suggestion/rationalisation, prayer, social relations, creating a world) and three on the meaning of life (none, individual, social) it was observed that the main pattern emerged. In the context of the relationship between these three topics, the participants are divided into four groups in terms of their discourses: cosmic survivors, atheists on the plane, highbrows and devotees.