The relationship between foreign language enjoyment, self-efficacy and achievement
Yabancı dil öğreniminde keyif alma, öz yeterlilik ve başarı arasındaki ilişki
  1. Tez No: 876088
  2. Yazar: FİRDEVS ÇİNKILINÇ ÖZKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH CİNKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında lise öğrencilerinin İngilizce dil derslerinde Yabancı Dilden Keyif Alma (YDKA) ve Yabancı Dil Öz Yeterlilik (YDÖY) düzeylerini belirlemektir. Ayrıca keyif alma ve öz yeterlilik düzeylerinin başarı düzeyleri ve cinsiyet gibi değişkenlere göre değişip değişmediğine de bakılmaktadır. Çalışma aynı zamanda İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerinin keyif alma ve öz yeterlilik düzeyleri ile dil başarıları arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, Gaziantep'teki bir Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören 1025 öğrenciden oluşmuştur. Katılımcıların YDKA ve YDÖY'leri, Yabancı Dilden Keyif Alma Ölçeği (YDKAÖ) ve İngilizce Öz Yeterlilik Anketi (İÖYA) kullanılarak ölçülmüştür. Çalışma nicel bir araştırma yaklaşımı kullanmaktadır. Araştırmanın bulguları, öğrencilerin İngilizce derslerinden orta düzeyde keyif aldığını ve yine orta düzeyde kendi kendine verimli bir şekilde performans sergilediğini ortaya çıkardı. Cinsiyet açısından bakıldığında cinsiyetin hem YDKA hem de YDÖY'yi etkilediği belirlenmiştir. Analiz ayrıca başarı düzeyi ile YDKA ve YDÖY puanları arasında bir ilişki buldu. Son olarak öğrencilerin keyif almaları ve başarıları ile öğrencilerin öz-yeterlikleri ve başarıları arasında orta düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlara dayalı olarak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine high school students' levels of Foreign Language Enjoyment (FLE) and Foreign Language Self-Efficacy (FLSE) during English language courses in the 2023-2024 academic year. It also looks into whether their enjoyment and self-efficacy levels vary depending on variables as achievement level and gender. The study also aims to investigate whether there is a correlation between Turkish EFL learners' enjoyment and self-efficacy levels and their language achievement. The current study consisted of 1025 students from an Anatolian High School in Gaziantep, Turkey. Participants' FLE and FLSE were measured using the Foreign Language Enjoyment Scale (FLES) and the Questionnaire of English Self-Efficacy (QESE), as the current study used a quantitative research approach. The study's findings revealed that learners moderately enjoyed and self-efficiently performed in English classes. In terms of gender, it was determined that gender influences both FLE and FLSE. Analysis also found a relationship between achievement level and FLE and FLSE scores. Finally, it was found that there was a moderate relationship between students' enjoyment and achievement, as well as students' self-efficacy and achievement. Suggestions were presented based on the results.