Türk dış politikası karar verme mekanizmasının işleyişi (Körfez Krizi sırasında)
- Tez No: 87609
- Danışmanlar: PROF. DR. REFET YİNANÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
VI ÖZET 2 Ağustos 1990 günü Irak güçlerinin Kuveyt'i işgal etmesiyle Ortadoğu'da patlak veren kriz, Türk Dış Politikası Karar Verme Mekanizmasında rol alan aktörlerin harekete geçmesine sebep olmuştur. Başta Amerika Birleşik Devletleri ile ingiltere olmak üzere, bir çok Batılı devlet, bölgesel ve uluslararası örgütler, Irak'ın karşısında yer alınca, Türkiye'de Irak karşıtı politika izlemek zorunda kalmıştır. Dış politikayı oluştururken, uluslararası camianın tepkilerini dikkate alan aktörler, Türkiye'nin mevcut imkanlarını, değişen dünya şartlarını, olayın coğrafi konumunu, Batılı devletlerin baskılarını/tarihsel deneyimlerini, Saddam rejiminin uzlaşmaz tutumunu ve hiyerarşik yapı içindeki konumlarını gözönünde bulundurmuşlar ve bu faktörlerin ışığında alternatiflerini tespit etmişlerdir. Belirledikleri alternatiflerin ışığında da, karar verme mekanizmasında etkin olmaya gayret etmişlerdir. 1982 Anayasasının çizdiği modele sadık kalan gktörler, fiili bazı eksiklikleri de ortaya koymuşlardır. Dış politika oluşturulurken, aktörlerin kişilikleri ve siyasi hayattaki deneyimleri ön plana çıkmıştır. Hükümeti denetlemekle sorumlu muhalefet partileri ise, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki sandalye sayılarının azınlıkta olması nedeniyle, tüm eleştirilerine rağmen, hükümetin politikalarını frenleme başarısı gösterememiştir. Kriz sırasında, Cumhurbaşkanlığı makamı, kişisel yapısından dolayı, ön plana çıkarken; kararları tavsiye niteliğinde olan Milli Güvenlik Kurulu'nun mekanizma içindeki gücü de bir kez daha ortaya çıkmıştır. Muhalefet ile İktidar arasında işbirliği görülmezken; Genelkurmay Başkanlığı ile Dışişleri Bakanlığı örnek bir işbirliği ortamı oluşturmuşlardır. Ortadoğu'da krizin beklenmeyen şekilde patlak vermesi nedeniyle, başlarda bir kilitlenme dönemi geçiren aktörler, Türkiye'nin ileriye dönük politikalarını önceden belirleme konusunda yetersiz kaldıklarını ortaya koydular ve Körfez Krizi süresince, dışarıdan gelen tepkilere göre hareket ettiler. T.G. YÜKSEKÖĞRETİM KÜHC DRMANTASYOGI 1E1İ
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT The annexation of Kuwait, by the Iraqi forces on August 2, 1990, caused indignation among the great and regional powers. At the beginning stage of the crisis, the actors, taking leading role within the decision-making mechanism of Turkish Foreign Policy, lived in a stalemate period. After getting more information about course of the crisis and reactions of the big powers, they started to take more concrete steps in order to describe the major alternatives of Turkish Foreign Policy from their perspective. Because of strict policies of the U.S.A., Great Britain, many Western countries, regional and international organizations, Turkey pursued same policy with these countries against Iraq. When the actors described their alternatives, they emphasized on reactions of international environment, current possibilities of Turkey, changing world conditions, the geographical structure of the Crisis, pressure of the Western and Great Powers, their historical experiences, Saddam's inconceivable attitude and their position within the hierarchical structure. Within the framework of their alternatives, they tried to manipulate each other during the bargaining. During the Gulf crisis, actors respected to the model, drawn by 1982 Constitution. But, the Gulf Crisis brought up some deficiencies of the mechanism. While describing the foreign policy, the personalities and political experiences of the actors became more important factor. In spite of their criticism, opposition parties did not adjust the government's policies. Because size of their chairs in the Turkish Grand National Assembly is seldom than those of the ruling party. In the meantime, power of the National Security Council within the mechanism emerged once again although its decisions are recommendation. During the Gulf Crisis, while leading party did not cooperate with the opposite parties, the Ministry of Foreign Affairs and the General Staff continuously cooperated with each other.