Yeni dünya düzeninde self determinasyon
  1. Tez No: 87608
  2. Yazar: FATMA TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAÇ BAŞEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Bu çalışmada selfdeterminasyon ilkesinin Yeni Dünya Düzeninde kazandığı anlam üzerinde durulmuştur. Bu amaçla birinci bölümde 1789 Fransız İhtilali, I. Dünya Savaşı ve sonrası dönem, BM Şartı, 1966 tarihli İnsan Haklarına İlişkin BM Sözleşmeleri ve 1975 tarihli Helsinki Nihai Senedi gibi önemli olaylar ve uluslararası belgeler ışığında selfdeterminasyon ilkesinin tarihsel gelişimi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise selfdeterminasyon ilkesinin hukuksal niteliği, türleri ve diğer uluslararası hukuk ilkeleri ile ilişkisi konulan ele alınmıştır. Selfdeterminasyon ilkesinin hukuksal niteliği incelenirken, özellikle bu ilkenin jus cogens doğasmda olup olmadığı hususuna ağırlık verilmiştir. İlkenin türleri incelenirken selfdeterminasyon türlerinin yeni bir kategorisi yapılmıştır. Diğer uluslararası hukuk ilkeleri ile olan ilişkileri incelenirken iç işlerine karışmama, uti possidetis juris, devlet egemenliği ve ülkesel bütünlük ve kuvvet kullanma yasağı ile selfdeterminasyon arasındaki zıtlıklar ortaya konulmuş ve bunların selfdeterminasyon ilkesi ile nasıl uyumlu hale getirilebileceği konusu ele alınmıştır. Üçüncü bölümde son dönemde meydana gelen önemli örnek olaylar selfdeterminasyon ilkesi çerçevesinde değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Sovyetler Birliği ve Yugoslavya'nın dağılması olayları incelenen bu örnek olaylar arasında olup; bu olaylar irdelenirken ayrılma hakkı ve tanıma hukuku gibi selfdeterminasyon ilkesi ile yakından bağlantılı kimi uluslararası hukuk konulan üzerinde de durulmuştur. Sonuçta ise, incelenen ilk üç bölüm ışığında elde edilen veriler çerçevesinde, kimi özel ve genel çıkanmlara vanlmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is about the meaning of self-determination principle in the New World Order. For that reason, in the first chapter, in view of facts and legal documents such as 1789 French Revolution, World War I, the UN Charter, 1966 UN Conventions on Human Rights and 1975 Helsinki Final Act, the historical development of self-determination principle has been focused on and studied. m the second chapter, the legal character of self-determination principle, its sorts and relations with other legal principles has been studied. Whether this principle is jus cogens or not has been subject matter while studying the legal character of the principle. Then, the sorts of the principle has been studied and a new categorization of them has been made. The relations between the self- determination principle and principles of non-intervention, sovereignty of state, territorial integrity, uti possidetis juris and interdiction to use force has been examined. Then the contradictions between the principle of self-determination and these principles and how they can be made convenient with the self- determination principle has been examined. In the third chapter, in view of the self-determination principle, the dissolution of the Soviet Union and Yugoslavia and their effects has been evaluated. Separately, right of secession and law of recognition has also been examined. In the conclusion, using studies and informations of the three chapters, some special and general consequences has been reached.