Kırım kongo kanamalı ateşi hastalarının klinik laboratuvar özelliklerinin ve mortalite risk faktörlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of clinical laboratory features and mortality risk factors in patients with crimean-congo hemorrhagic fever
  1. Tez No: 876098
  2. Yazar: ELİF ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ERBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Giriş ve Amaç Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) enfekte kene ısırıkları veya enfekte hayvanların kan ve dokularıyla temas yoluyla insanlara bulaşan zoonotik bir hastalıktır. Dünya çapında ve ülkemizde yaygın olarak görülen KKKA, gelecekte de görülmeye devam edecektir. Çoklu organ sistemini tutabilen, ciddi morbidite ve mortaliteye sebep olan multisistemik bir hastalıktır. Hastalığın patogenezi ve tedavisi konusunda literatürdeki bilgiler kısıtlıdır. KKKA'da erken tanı ve tedavi, morbidite ve mortalite açısından kritik önem taşımaktadır. Hastalığın prognozunu etkileyebilecek faktörlerin belirlenmesi, özellikle klinik olarak ağır seyretme riski olan hastalarda erken tanı ve tedaviye rehberlik edebilir. Çalışmamızda, KKKA olgularının klinik ve laboratuvar sonuçları, literatürdeki bulgular rehberliğinde incelenerek mortaliteyle ilişkili risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Bu çalışmada elde edilen verilerin, KKKA hastalarında mortalite ve morbiditenin azaltılmasına yardımcı olacağı düşünülmektedir. Yöntem Çalışmaya 19.04.2020 ile 01.10.2023 tarihleri arasında Yozgat Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalına başvuran ve KKKA tanısı alan 234 erişkin hasta dahil edildi. Ön tanıda KKKA düşünülen hastaların kesin tanısı için T.C Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu referans laboratuvarına kan örnekleri gönderildi. Kan örneklerinde real time PCR ile KKKAV RNA çalışıldı. Hastaların başvuru anındaki yaş, cinsiyet, yaşadığı yer, semptom ve süresi, fizik muayene bulguları, laboratuvar tetkikleri değerlendirildi. Hasta takip ve tedavisi günlük fizik muayene ve laboratuvar tetkiklerine göre düzenlendi ve veriler izlem formuna kaydedildi. Bu veriler, morbidite ve mortalite ile ilişkili risk faktörleri açısından analiz edildi. İstatistiksel analizler STATA 11.0 (College station, Texas, USA) bilgisayar programı ile yapıldı. Bulgular KKKA tanılı hastalar daha çok kırsal kesimden başvurmuştu (%59) ve erkek cinsiyet (%68.4) daha yaygındı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose Crimean-Congo Hemorrhagic Fever (CCHF) is a zoonotic disease transmitted to humans through bites from infected ticks or contact with the blood and tissues of infected animals. CCHF, which is widespread globally and in our country and is expected to continue to be prevalent in the future. It is a multisystemic disease that can affect multiple organ systems and cause significant morbidity and mortality. The information about the pathogenesis and treatment of the disease is limited in the literature. Early diagnosis and treatment of CCHF are crucial for reducing morbidity and mortality. Identifying factors that may influence the prognosis of the disease can guide early diagnosis and treatment, especially in patients at risk of severe clinical outcomes. In our study, we aimed to evaluate the clinical and laboratory findings of CCHF cases to identify risk factors associated with mortality, guided by findings in the literature. We believe that the data obtained in this study will help reduce mortality and morbidity in patients with CCHF. Method The study included 234 adult patients with the diagnose of CCHF who were admitted to Yozgat Bozok University Research and Practice Hospital, Department of Infectious Diseases and Clinical Microbiology, from April 19, 2020, to October 1, 2023. Blood samples were sent to the reference laboratory of the Turkish Public Health Institute of the Turkish Ministry of Health for definitive diagnosis in patients suspected of having CCHF. CCHF RNA was tested using real-time PCR in the blood samples. The patients' age, gender, place of residence, symptoms, duration of symptoms, physical examination findings, laboratory tests at the time of admission were evaluated. Patient follow-up and treatment were arranged according to daily physical examination and laboratory tests, and the data were recorded in the follow-up form. These data were analyzed to identify risk factors associated with morbidity and mortality. Statistical analyses were performed using the STATA 11.0 (College Station, Texas, USA) software. Results Most of the patients diagnosed with CCHF were from rural areas (59%) and the male gender (68.4%) was more prevalent.