Yetişkin bireylerin prebiyotik ve probiyotik bilgi düzeyleri ve tüketim sıklıklarının ağız sağlığıyla ilişkisi
The relationship between adult individuals' prebioticand probiotic knowledge levels and consumption frequency with oral health
  1. Tez No: 876099
  2. Yazar: EMİRHAN KIVIRCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE MERAL KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ağız-diş sağlığı hem biyolojik olarak hem fiziksel olarak hayat kalitesini önemli oranda etkileyen bir konudur. Ağız-diş sağlığını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunlardan önemli bir yere sahip olan beslenme, ağız sağlığının korunmasıyla yakından ilişkilidir. Prebiyotikler ve probiyotiklerin insan sağlığına birçok yönden fayda sağladığı bilinmektedir. Bu nedenle bu araştırma bireylerin prebiyotik ve probiyotik bilgi düzeylerini ölçme, prebiyotik ve probiyotik tüketim sıklığı ile bireylerin ağız-diş sağlığı arasındaki ilişkiyi incelemek için yapılmıştır. Çalışma, Ağustos-Aralık 2023 tarihleri arasında Sakarya'da özel bir ağız-diş sağlığı polikliniğine başvuran 18-50 yaş arası katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların demogrofik özellikleri, prebiyotik ve probiyotik bilgi düzeyleri ve tüketim sıklıkları Google formlar üzerinde hazırlanan online anketle alınmıştır. Bireylerin ağız sağlığını değerlendirmek için DMFT indeksi kullanılmıştır. Bu indeksin hesaplanabilmesi için katılımcılar diş hekimi tarafından muayene edilmiş ve DT (çürük diş), MT (eksik diş), FT (dolgulu diş) sayıları toplanarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Oral-dental health is an issue that significantly affects the quality of life both biologically and physically. There are many factors affecting oral-dental health. Nutrition, which has an important place among these, is closely related to the protection of oral health. Prebiotics and probiotics are known to benefit human health in many ways. For this reason, this study was conducted to measure the prebiotic and probiotic knowledge levels of individuals and to examine the relationship between prebiotic and probiotic consumption frequency and oral-dental health of individuals. The study was conducted with participants aged 18-50 years who applied to a private oral-dental health clinic in Sakarya between August-December 2023. Demographic characteristics, prebiotic and probiotic knowledge levels and consumption frequencies of the participants were obtained through an online questionnaire prepared on Google forms. DMFT index was used to evaluate the oral health of the individuals. To calculate this index, the participants were examined by a dentist and the number of DT (decayed teeth), MT (missing teeth) and FT (filled teeth) were summed.