Pediatrik kırım-kongo kanamalı ateşi hastalarının klinik, demografik özellikleri ve hematolojik bulguları
Clinical, demographical and hematological characteristics of pediatric crimean-congo hemoraggic fever patients
- Tez No: 306121
- Danışmanlar: PROF. DR. F. DİLARA İÇAĞASIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları servisinde Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) tanısıyla izlenen hastaların klinik, demografik özelliklerinin ve hematolojik bulgularının değerlendirilmesidir.Mayıs 2003-Ağustos 2009 tarihleri arasında KKKA tanısı alan hastaların tıbbi kayıtları geriye dönük olarak incelendi. Hastaların epidemiyolojik, demografik ve klinik özellikleri, laboratuar verileri, tedavi şekilleri ve sonuçları dosyalardan kaydedildi.Mayıs 2003-Ağustos 2009 arasında KKKA tanılı 100 hasta tespit edildi. Hastaların ortalama yaşı 11.95±3.20 yıl idi. Hastaların %51'i Tokat'tan, %27'si Sivas'dan ve %80'i kırsal kesimden geliyordu. En çok başvuru Haziran (%34) ve Temmuz (%36) aylarında idi. Hastaların %85'inde kene ile temas öyküsü vardı. Semptomların başlaması ile hastanemize başvuru arasında geçen süre 4.16±1.97 gün idi. Hastaneye başvuru esnasında başlıca semptomlar ve bulgular ateş (%65), kusma (%56), peteşi-purpura-ekimoz (31), halsizlik (%38), karın ağrısı (%27), epistaksis (%24), ishal (%20), iştahsızlık (%18), başağrısı (%18), yüzde eritem (%20), melena (%18), makülopapüler döküntü (%12), hematemez (%8), vajinal kanama (%4), hematüri (%2), üst solunum yolu enfeksiyonu bulguları (%62), hepatomegali (%15), splenomegali (%7), lenfadenopati (%8), ense sertliği (%5) idi. Hastaneye başvuru esnasında hastaların %80'inde trombositopeni, %70'inde lökopeni, %45'inde nötropeni, %86'sında yüksek AST, %48'inde yüksek ALT, %47'sinde yüksek LDH, %36'sında yüksek CPK, %61'inde uzamış PT, %70'inde uzamış PTT %57'sinde yüksek INR, ve %1'inde lökositoz saptandı. Hastaların tamamı destek amaçlı sıvı-elektrolit tedavisi, %40'ı aferezli trombosit süspansiyonu, %15'i manuel trombosit süspansiyonu, %30'u taze donmuş plazma, %2'si eritrosit süspansiyonu, %2'si tam kan, %3'ü İntra Venöz İmmun Globulin (IVIG), %2'si granülosit koloni uyarıcı faktör (G-CSF), %91'i ribavirin tedavisi aldı. Hemorajik dönemde gelen 1 hasta (%1) Yaygın damar içi pıhtılaşması ile kaybedildi.Sonuç olarak, KKKA klinik bulguları çocuklarda erişkinlere benzerdir ve KKKA çocuklarda daha iyi seyirlidir. Hastalığın tedavisinde etkinliği kanıtlanmış antiviral ajan bulunmamakta olup tedavinin en büyük bölümünü destek tedavisi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to define the clinical, demogramphical an hematological characteristics of pediatric Crimean-Congo Hemoragic Fever patients admited in the Cumhuriyet University General Pediatrics ward.Patient files with CCHF diagnosed between may 03 and agust 09 evaluated retrospectifly and their epidemiological and hemotoligical findings recorded.100 patients found diagnosed with CCHF between may 03 and agust 09. The avarage age was 11.95?3.20. %51 of patients were from Tokat, %27 were Sivas and %80 of all patients were from country side. The admissions were mostly in june (%34) and july (%36). %85 of patients had a history of contact with a thick. Time between onset of symptoms and the aprroach to hospital was 4.16±1.97 days. Admitting symptoms and findings were fever (%65), vomitting (%56), petechiae-purpura- ecchymosis (%31), exhaustion (%39), abdominal pain (%27), epistaxis (%24), diarrhea (%20), loss of appetite (%18), headache (%18), fascial erythema (%20), melena (%18), maculopapular rash (%12), hematemesis (%8), vaginal bleeding (%4), hematuria (%2), upper respiratory infection symptoms (%62), hepatomegaly (%15), splenomegaly (%7), lenfadenopaty (%8) and stiff neck (%5). At the admittin patients had trombositopenia (%80), leukopenia (%70), neutropenia (%45), elevated AST (%86), elevated ALT (%48), elevated LDH (%47), elevated CPK (%36), prolonged PT (%36), prolonged APTT (%70), elevated INR (%57) and leukositosis (%1). All patients hidrated as a support therapy; %40 of patients had platelet suspension by apheresis administration, %15 had manual platelet suspension administration, %30 had fresh frozen plasma administration, %2 had erythrocyte suspension administration, %2 had whloe blood administration, %3 had intravenous immunoglobulin (IVIG) administration, %2 had granulocyte colony stimulating factor (GCSF) administration and %91 had ribavirin therapy. One patient admited in hemoragical episode lost due to disseminated intravascular coagulation.As a result clinical findings of pediatric CCHF patients are similar to the adult CCHF patints. CCHF has a better prognosis in pediatric patients compared to adult CCHF patients. There is no proofed antiviral agent in the treatment of this disease so the major therapy is supporting.