Üreme çağındaki kalp hastası kadınlarda gebelik korkusunun, kontraseptif niyet ve cinsel yaşam kalitesine etkisi
The effect of fear of pregnancy on contraceptive intention and quality of sexual life in women with heart disease of reproductive age
  1. Tez No: 876111
  2. Yazar: NURSEDA BÜYÜKAHISHA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHTIŞEN KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Halk Sağlığı, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Family Planning, Public Health, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma üreme çağındaki kalp hastası kadınlarda gebe kalma korkusunun, kontraseptif niyet ve cinsel yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma evrenini İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı bir eğitim araştırma hastanesinin kardiyoloji polikliniğine gelen kadınlar oluşturmuştur. Araştırma örneklemini ise kardiyoloji polikliniğine gelen 18-49 yaş arasında 226 kalp hastası kadın oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Kontraseptif Niyet Ölçeği (KNÖ) ve Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın (CYKÖ-K) formu ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama ve standart sapma, yüzdelikler, Bağımsız Örneklem t Testi veya Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Post-Hoc Tukey HSD, Mann Whitney U Testi ve Kruskal Wallis Varyans Analizi, Bonferroni Düzeltmeli Mann Whitney ve normal dağılım varsayımının test edilmesinde ise çarpıklık ve basıklık katsayıları kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesi için ise Pearson Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi uygulanmıştır. Çalışmaya katılan kadınların %54'ünün kalp hastalığına bağlı cinsel yaşamının etkilendiği ve %58.4'ünün kalp hastalığına bağlı gebelikten korktuğu belirlenmiştir. Çalışmaya katılan kadınların kontraseptif niyet ölçeği puan ortalaması 7.59±3.31, cinsel yaşam kalitesi ölçeği puan ortalaması 82.58±16.30 dur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of fear of pregnancy on contraceptive intention and quality of sexual life in women of reproductive age with heart disease. The research population consisted of women who came to the cardiology outpatient clinic of a training and research hospital affiliated with the Istanbul Provincial Health Directorate. The research sample consisted of 226 women with heart disease between the ages of 18-49 who came to the cardiology outpatient clinic. The data of the study were collected using the Personal Information Form, Contraceptive Intention Scale (CNÖ) and Sexual Quality of Life Scale-Female (CYKÖ-K) form scale. In evaluating the data, mean and standard deviation, percentages, Independent Sample t Test or One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Post-Hoc Tukey HSD, Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis Variance Analysis, Mann Whitney with Bonferroni Correction and skewness are used to test the normal distribution assumption. and kurtosis coefficients were used. Pearson Correlation Analysis and Regression Analysis were applied to examine the relationships between variables. It was determined that %54 of the women participating in the study had their sexual lives affected by heart disease and %58.4 were afraid of pregnancy due to heart disease. The average score of the contraceptive intention scale of the women participating in the study is 7.59±3.31, and the average score of the sexual quality of life scale is 82.58±16.30.