Beliren yetişkinlerde çevrim içi romantik ilişki kalitesi ve psiko-sosyal değişkenler arası ilişkinin yapısal eşitlik modeliyle incelenmesi
Investigating relationship between quality of online dating and psycho social variables with structural equation modeling on emerging adulthood
  1. Tez No: 876127
  2. Yazar: HAZAL ŞİMŞEK ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİĞDEM MÜGE SİYEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı beliren yetişkinlerde bağlanma stilleri ve çevrim içi romantik ilişki kalitesi arasındaki ilişkide duygu düzenleme ve özerkliğin aracı rolünün incelenmesidir. Nicel araştırmalar içerisinde yer alan yordayıcı araştırma deseninin kullanıldığı bu araştırmada 1508 (820 kadın, 663 erkek, 25 belirtmeyen) üniversite öğrencisinden veri toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Çevrim içi Romantik İlişki Kalitesi Ölçeği, Duygu Düzenleme Ölçeği, Özerk Benlik Yönetimi Ölçeği, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-2 ve Kişisel Bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre kaçıngan bağlanma bağımsız değişkeni ile çevrim içi kıskançlık bağımlı değişkeni arasında bireysel farkındalık aracı değişkeninin tam aracılık etkisi olduğu görülmüştür. Kaygılı bağlanma bağımsız değişkeni ile çevrim içi kıskançlık bağımlı değişkeni arasında bireysel farkındalık aracı değişkeninin kısmi aracılık etkisi olduğu görülmüştür. Araştırmanın diğer bağımlı değişkenleri olan çevrim içi samimiyet, çevrim içi kontrol, çevrim içi arkadaşlık uygulamaları, çevrim içi müdahaleci davranış ve duygusal iletişim stratejileri için yapısal eşitlik modeli doğrulanmamıştır. Elde edilen bulgular alan yazın ışığında tartışılarak, öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the mediating role of emotion regulation and autonomy in the relationship between attachment styles and online romantic relationship quality in emerging adults. In this study, which uses a predictive research design within quantitative research, data were collected from 1508 university students (820 women, 663 men, and 25 missing). The data collection tools used in the study were the Cyberdating Q-A, Emotion Regulation Scale, Self Determination Scale, Experiences in Close Relationships Inventory-2, and a Personal Information Form. Structural equation modeling was used in the analysis of the data. According to the findings of the study, it was found that individual awareness fully mediated the relationship between the independent variable of avoidant attachment and the dependent variable of online jealousy. It was also found that individual awareness partially mediated the relationship between the independent variable of anxious attachment and the dependent variable of online jealousy. The structural equation model was not confirmed for other dependent variables of the study, which include online intimacy, online control, cyberdating practices, online intrusive behaviors, and emotional communication strategies. The findings were discussed in light of the literature, and recommendations were provided.