Predictors of infidelity intentions in romantic relationships: Parental infidelity, adult attachment insecurity, and intimacy
Romantik ilişkilerde aldatma niyetinin yordayıcıları: Ebeveyn aldatması, yetişkin bağlanma güvensizliği ve yakınlık
  1. Tez No: 917754
  2. Yazar: ESRA SELALMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM ERDEM GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Aldatmanın hem ilişki kalitesi üzerinde hem de her iki partnerin ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkileri vardır. Türkiye'de yapılan son çalışmalar, bağlanma güvensizliğinin beliren yetişkinlerin aldatma niyetleri ile ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Öte yandan, aldatma niyetinin algılanan duygusal ve cinsel yakınlık ve ebeveyn aldatması deneyimi ile olan ilişkilerinin araştırılmasına hala ihtiyaç bulunmaktadır. Bu çalışma, alanyazındaki bu eksikliği gidermeyi amaçlayarak, Türkiye'de beliren yetişkinlik dönemindeki gençlerin aldatma niyetlerini belirleyen etkenleri incelemektedir. Bu amaçla, aldatma niyeti ile ebeveyn aldatması, kaygılı ve kaçıngan bağlanma ve duygusal ve cinsel yakınlık gibi etkenler arasındaki ilişkileri inceledi. Araştırma örneklemi, 18-30 yaş aralığında, bekar, çocuksuz ve en az 1 yıldır devam eden romantik ilişkisi bulunan 280 katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışmaya katılma kriterlerini karşılayan katılımcılar Qualtrics aracılığıyla bir çevrimiçi anket tamamlamıştır. Bulgulara göre, önceki ilişkisinde partnerini aldatan ve ailesinde ebeveyn aldatması deneyimi olan katılımcıların aldatma niyetleri daha yüksektir. Bununla birlikte, kaçıngan romantik bağlanma arttıkça ve ilişkide partnere duyulan duygusal ve cinsel yakınlık azaldıkça aldatma niyeti artmaktadır. Aldatma niyeti ile kaygılı romantik bağlanma düzeyi arasında ise anlamlı bir ilişki bulunmadı. Bu bulgular, aldatmaya ilişkin riskler göz önünde bulundurulduğunda, aile hikayesinde veya önceki ilişkilerde yaşanan aldatma deneyimlerinin, ilişkide yakınlık ile ilgili yaşanan sorunlar ve kaçıngan bağlanma örüntülerinin çift terapisinde ele alınmasının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Infidelity has negative consequences on both partners' mental health and romantic relationship quality. Recent studies demonstrated that adult attachment insecurity is linked to Turkish emerging adults' infidelity intentions. However, the associations of infidelity intentions with perceived emotional and sexual intimacy and parental infidelity experience need further investigation. In order to address this gap in the literature, the current study explored the associations between parental infidelity, adult attachment anxiety and avoidance, emotional and sexual intimacy, and infidelity intentions among Turkish emerging adults. The sample included 280 participants who were 18 to 30 years old, unmarried, childless, and in an ongoing romantic relationship for at least a year. Participants who were deemed eligible completed an online survey through Qualtrics. Findings suggested that history of cheating on a prior romantic partner, parental infidelity, and the level of adult attachment avoidance were positively related to infidelity intentions, while perceived emotional and sexual intimacy were negatively associated with infidelity intentions. There was no significant relationship between adult attachment anxiety and infidelity intentions. These findings shed light on the importance of addressing parental infidelity, adult attachment avoidance, and intimacy problems in couples therapy, given the the risk of engaging in infidelity.