COVID-19 pozitif geçmişi olan beliren yetişkinlik dönemindeki romantik çiftlerde ilişki sürdürme stratejileri
Relationship maintenance strategies for romantic couples in adulthood emerge with a positive history of COVID-19
  1. Tez No: 724629
  2. Yazar: BÜŞRA ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL HAKKI TOMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma covid-19 pozitif geçmişi olan ve romantik ilişki yaşayan çiftlerde ilişki sürdürme stratejilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştımanın amacına yönelik olarak nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt ve maksimum örnekleme yöntemleri kullanılarak romantik ilişki yaşayan çiftlerden en az birinin covid-19 pozitif geçmişe sahip olması kriteri ile belirlenen 16 kişiden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak yüz yüze yapılan görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen“Covid-19 Salgın Döneminde Romantik İlişki Sürdürme Stratejileri Formu”kullanılmıştır. Görüşme sonucunda elde edilen veriler Maxqda programı ile içerik analizine tabi tutulmuş ve araştırma olgusuna ilişkin temalar ve kodlar belirlenmiştir. İçerik analizi sonucunda beliren yetişkinlik dönemindeki romantik ilişki yaşayan çiftlerin salgın öncesi dönemde yaşadıkları ilişkisel zorluklar arasında iletişim kuramama, ilgisizlik ve kıskançlık; partnerlerden biri covid-19 pozitif iken ise sorumlulukları aksatma ve kaybetme korkusunun olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte romantik ilişki yaşayan çiftlerin ilişki sürdürme stratejilerine ilişkin elde edilen bulgular sırasıyla salgın öncesi dönemde sevgi, saygı ve ortak zaman geçirme; salgın döneminde hayal kurma, sürpriz yapma, çevrim içi iletişim, çevrim içi ortak alanlar yaratma ve anlayış gösterme; partnerlerden biri covid-19 pozitif iken sabır gösterme, sadakat, anıları konuşma, özlem, destek olma ve ilgi, ölüm korkusu; partnerlerden biri covid-19 negatife döndüğünde ise güven ve ilişkilerinin geleceğini konuşma olarak belirlenmiştir. Araştırmanın sonuçları ilgili kuramsal bilgiler ve alanyazın eşliğinde yorumlanarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine strategies for maintaining a relationship among couples with a positive history of Covid-19 who are in a romantic relationship. For the purposes of the research, the phenomenological design, one of the qualitative research methods, was used. The research study group consisted of 16 people determined by the criterion that at least one of the couples who had a romantic relationship had a positive history of Covid-19 using the criterion and maximum sampling methods, which are deliberate sampling methods. The research data was collected through face-to-face interviews by using the semi-structured interview technique. The“Strategies for maintaining romantic relationships during the COVID-19 epidemic period”form which has been developed by the researcher was used to collect the data. The data which was obtained as a result of the interviews were subjected to a content analysis with the Maxqda program and the themes and codes related to the research phenomenon were determined. As a result of the content analysis, relational difficulties experienced by couples in adulthood in the pre-epidemic period include inability to communicate, indifference and jealousy; While one of the partners tested positive for Covid-19, it turned out that there was a fear of failing and losing responsibilities. On the other hand, the outcomes related to relationship maintenance strategies of romantic couples were love, respect, and time spent together in the pre-epidemic period; daydreaming, surprise, online communication, creating online common spaces and understanding during the pandemic; patience, loyalty, talking about memories, desire, support and care, fear of death when either of the partners is covid-19 positive; when one of the partners tested negative for covid-19, it was determined as talking about the future of trust and the relationship. The research results were interpreted in the light of relevant theoretical information and literature and suggestions were made.