Investigating internet of things (IOT) security protocols: Analysis and evaluation
Nesnelerin interneti (IOT) güvenlik protokollerinin incelenmesi: Analiz ve değerlendirme
  1. Tez No: 876149
  2. Yazar: ABDULLAH BILAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAFAK DURUKAN ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Nesnelerin İnterneti (IoT), birbirine bağlı akıllı cihazlar aracılığıyla verimliliği ve rahatlığı artırmıştır. Bu durum aynı zamanda kimlik doğrulama açıklarından botnet saldırılarına ve enerji verimliliğine kadar uzanan önemli güvenlik sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Bu çalışma, IoT botnet saldırılarını tespit etmek ve azaltmak için makine öğrenimi (ML) yöntemlerini karşılaştırmaya ve siber tehditlere karşı sağlam koruma için uyarlanabilir güvenlik yaklaşımları uygulamaya odaklanmaktadır. Kapsamlı bir literatür taraması, metodoloji geliştirme ve deneysel değerlendirme yoluyla bu çalışma, IoT güvenliğini ve gelişen siber güvenlik tehditlerine karşı dayanıklılığı optimize etmek için değerli içgörüler ve pratik çözümlere katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Internet of Things (IoT) has enhanced efficiency and convenience through interconnected smart devices. This also raises major security challenges, ranging from authentication vulnerabilities to botnet attacks and energy efficiency. The study focuses on comparing machine learning (ML) methods for detecting and mitigating IoT botnet attacks and implementing adaptive security approaches for robust protection against cyber threats. Through a comprehensive literature review, methodology development, and experimental evaluation, this study contributes valuable insights and practical solutions to optimize IoT security and resilience against evolving cybersecurity threats.