Hear failure prediction using machine-learning methods
Makine öğrenme yöntemlerini kullanarak kalp yetmezliği tahmini
- Tez No: 876148
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜNET EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde insanlar, insan hayatını tehdit eden ve ölüme yol açan hastalıklara cevap arıyor ve bu hastalıkların büyük çoğunluğu vücudun en önemli organlarından biri olan kalp ile bağlantılı. Sonuç olarak bilim insanları, hastalardan önceden toplanan hastaneye yatma verilerini kullanarak bu hastalıkları tahmin etmeye çalıştı. Bu nedenle, toplanan bu verileri değerlendirmek ve makine öğrenimi araçlarını ve prosedürlerini kullanarak bu tür hastalıkları tahmin etmek için veri biliminden yararlanıldı. Bu makale boyunca, yüksek tansiyon, anemi ve diğerleri gibi farklı ve çeşitli durumların yanı sıra kreatinin fosfokinaz veya serum kreatinin düzeylerindeki değişiklikler gibi sağlık sorunlarını içeren iki veri kümesinde veri analizi ve görsel analiz kullanıldı. Bu tür sorunların ve hastalıkların kalp yetmezliğine neden olup olmayacağını tahmin etmek. Bu çalışma, makine öğrenimi modellerini kullanarak kalp yetmezliğinin tahmin edilmesini sağlıyor ve veri setlerinin uzunluğunun ve özelliklerindeki varyasyonun tahmin sonuçlarını etkileyip etkilemeyeceğini bulmaya odaklanıyor.
Özet (Çeviri)
People nowadays are looking for answers to ailments that threaten human being life and lead to death, and the majority of these illnesses are connected to the heart, which is one of the most crucial organs in the body. As a result, scientists attempted to anticipate these illnesses using previously collected hospitalization data from patients. Therefore, data science has been utilized to evaluate these collected data and anticipate that type of sickness using machine learning tools and procedures. Throughout this paper, analysis of the data and visual analytics were being used on two datasets that included different and various conditions such as high blood pressure, anaemia, and others, as well as health issues such as changes in creatinine phosphokinase or serum creatinine levels, to predict whether such issues and illnesses would cause heart failure or not. This work provides prediction of heart failure using machine learning models and focuses on finding if the length and the variation in the features of the datasets would affect the prediction results or not.