Transition strategy for sustainable energy in western of Iraq by producing solar and chemical green energy
Irak'ın batısında güneş ve kimyasal yeşil enerji üretimiyle sürdürülebilir enerjiye geçiş stratejisi
- Tez No: 876151
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HUSEYİN GUNHAN OZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri İşletim ve Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında aynı kapasiteye sahip 100 MWlık Batı Irakda yer alan üç faklı elektrik üretim santrali incelenmiştir: kombine çevrim bir gaz türbini ile şebeke bağlantılı büyük ve küçük ölçekli PV santralleri. Küçük ölçekli PV santrali 5 kW kapasiteli ve çalışmanın yapıldığı alanda çatılara kurulu bir şekilde 20.000 ev için modellenmiştir. Bu üç santral RETScreen yazılımı aracılığıyla simüle edilmiş ve enerji göstergeleri (şebekeye ihraç edilen elektrik ve enerji verimliliği), ekonomik gösterge (elektrik üretiminin yıllık mali getirisi) ve çevresel gösterge (GHG emisyonlarındaki azalma) kullanılarak değerlendirilmiştir. Kombine çevrim gaz türbini ile 774,680 MWh ile en yüksek miktarda elektrik üreterek 23.24 milyon dolarlık finansal getiri elde edilmiştir ve sera gazı emisyonlarında %75 azalma sağlanmıştır. Öte yandan, hem büyük hem de küçük ölçekli PV santrallerinde sera gazı emisyonlarında %93'e ulaşan daha yüksek bir azalma elde edilmiştir. Enerji üretim miktarı ise büyük ölçekli PV santralinde 147,267 MWh, küçük ölçekli PV santralinde ise 158,000 MWh ile kombine çevrim gaz türbininden daha düşük olarak belirlenmiştir. Bu santrallerin finansal getirisi ise sırasıyla 4.4 milyon dolar ve 4 milyon 470 bin dolar olmuştur. Kimyasal tarafta, alkalin elektrolizör aracılığıyla, 50 kW kapasiteli PV'den gelen 74,83 MWh enerji üretimiyle 2.245 kg yeşil hidrojen üretilmiştir. Bir kg yeşil hidrojen üretiminin maliyeti 3.48 dolardır ve 20 yılda 414.5 ton karbondioksit emisyonu azaltılmıştır.
Özet (Çeviri)
Three electric power production plants with the same capacity of 100 MW in western Iraq were studied in this thesis: combined cycle gas turbine, on – grid large and small-scale PV plants. The small-scale PV plant was installed on the rooftops of the area targeted by the study, with a capacity of 5 kW for 20,000 homes. These three power plants were simulated through RETScreen software and assessed by using the energy indicators (the electricity exported to the grid and energy efficiency), the economic indicator (annual financial returns of electricity production), and the environmental indicator (reduction in GHG emissions). The combined cycle gas turbine plant produced the highest amount of electricity with 774,680 MWh resulting financial returns of $23.24 million and reduction in GHG emissions of 75%. On the other hand, both large and small scales PV plants had a higher overall reduction in GHG emissions that reached to 93%. For the energy production amount, they were lower than combined cycle gas turbine with 147,267 MWh for large-scale and 158,000 MWh for small scale. In a meantime, financial returns of these plants were $4.4 million and $4,470,000, respectively. On the chemical side, 2,245 kg of green hydrogen was produced through the alkaline electrolyser, supported by 50 kW-PV plant, producing energy of 74.83 MWh. The cost of producing one kilogram of green hydrogen is $3.48, with a reduction of 414.5 tons of carbon dioxide emissions over 20 years.