Diyabetik makula ödeminde oküler ve sistemik enflamatuvar biyobelirteçlerin değerlendirilmesi
Evaluation of ocular and systemic inflammatory biomarkers in diabetic macular edema
- Tez No: 876160
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NİHAL DEMİRCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Diyabetik retinopati (DR) ve diyabetik makula ödemi (DMÖ) olan ve olmayan hastalarda sistemik enflamatuvar biyobelirteçlerin serum düzeylerini belirlemek, optik koherens tomografideki (OKT) morfolojik bulgular ile aralarındaki korelasyonu değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Kesitsel çalışmaya 120 tip 2 diyabetes mellitus (DM) hastasının 120 gözü dahil edildi. Hastalar DR ve DMÖ varlığına göre 3 gruba ayrıldı. Grup 1 DR bulgusu olmayan, grup 2 DMÖ olmaksızın DR tanılı, grup 3 ise DMÖ'nün eşlik ettiği DR tanılı hastaları içermekteydi. Yaş, cinsiyet, DM süresi ve tedavisi, hemoglobin A1c (HbA1c) seviyesi, açlık kan şekeri (AKŞ), vücut kitle indeksi (VKİ) ve DR evresine ait veriler kaydedildi. Tüm hastalara ayrıntılı tam oftalmolojik muayene yapıldı ve OKT çekildi. Santral makula kalınlığı ve volümü (SMK, SMV), ödem morfolojileri, intraretinal kist varlığı ve en büyük intraretinal kist boyu, iç retina katlarında disorganizasyon (DRIL), hiperreflektif nokta (HRN), subretinal sıvı (SRS), epiretinal membran (ERM) ve dış retina katlarında defekt varlığı ve uzunluğu kaydedildi. Serum örneklerinde interlökin-6 (IL-6), interlökin-1β (IL-1β), tümör nekroz faktör-α (TNF-α), vasküler sellüler adezyon molekülü-1 (VCAM-1), intersellüler adezyon molekülü-1 (ICAM-1) düzeyleri insan mikro ELISA kitleri ile manuel olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: To determine the serum levels of systemic inflammatory biomarkers in patients with and without diabetic retinopathy (DR) and diabetic macular edema (DME) and to evaluate their correlation with morphological findings on optical coherence tomography (OCT). Material and Methods: The cross-sectional study included 120 eyes of 120 type 2 diabetes mellitus (DM) patients. Patients were divided into 3 groups according to the presence of DR and DME. Group 1 included patients without DR, group 2 included patients with DR without DME and group 3 included patients with DR with DME. Age, gender, duration and treatment of DM, hemoglobin A1c (HbA1c) level, fasting blood glucose (FBG), body mass index (BMI) and DR stage were recorded. All patients underwent a detailed ophthalmological examination and OCT was performed. Central macular thickness and volume (CMT, CMV), edema morphology, presence of intraretinal cysts and the length of the largest intraretinal cyst, disorganisation of inner retinal layers (DRIL), hyperreflective spot (HRN), subretinal fluid (SRF), epiretinal membrane (ERM) and presence and length of defects in outer retinal layers were recorded. Interleukin-6 (IL-6), interleukin-1β (IL-1β), tumour necrosis factor-α (TNF-α), vascular cellular adhesion molecule-1 (VCAM-1), intercellular adhesion molecule-1 (ICAM-1) levels in serum samples were measured manually with human micro ELISA kits.