Diyabetik maküla ödeminde intravitreal bevacizumab enjeksiyonusonuçlarımız
The results of intravitreal bevacizumab injection for diabetic macular edema
- Tez No: 763663
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL ALTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Aralık 2010 - Ağustos 2011 tarihleri arasında, diyabetik maküla ödemi (DMÖ) nedeniyle kliniğimizde intravitreal 1,25 mg / 0.05 ml bevacizumab (Avastin; Genentech, Inc., South San Francisco, CA) enjeksiyonu yapılan olgularda bevacizumab enjeksiyonunun etkinlik ve güvenilirliğinin araştırılması amaçlandı. Bu retrospektif, kıyaslamalı, klinik çalışmada; intravitreal bevacizumab enjeksiyonu uygulanan metabolik olarak stabil, 58 diyabetik maküler ödem olgusunun 62 gözü incelendi. Olguların yaş ortalaması 57,92 ± 9,37 (33-79) yıl, 29'u (% 50) kadın, 29'u (% 50) erkekti. Ortalama diyabet tanı süresi 12,18 ± 5,89 (1-28) yıl idi. İlk intravitreal enjeksiyondan sonra reenjeksiyon uygulama kriteri DEİGK'in 80 harfin üzerine çıkmaması ve merkezi fovea kalınlığının 250 μmnin altına inmemesi olarak belirlendi. Ortalama takip süresi 5,75 ± 1,2 ay (2-8) olup; olguların 24'ü (% 38,7) 5 aylık, 11'i (% 17,74) 6 aylık takip süresini tamamlamıştır. Çalışmaya dahil edilen olguların 29'u (% 46,77) daha önce hiç tedavi almamış diyabetik maküler ödem olgularıydı. Takipleri süresince 17 olguya (% 27,4) 1 kez, 29 olguya (% 46,77) 2 kez, 12 olguya (% 19,35) 3 kez, 4 olguya (% 6,45) ise 4 kez enjeksiyon uygulandı. İntravitreal bevacizumab enjeksiyonu yapılan olguların ETDRS eşeline göre tedavi öncesi DEİGK'i 54,65 ± 13,28 (32-76) harfti. Yapılan düzenli aylık kontrollerde görme keskinlikliği ortalama değerleri 1. ayda 57,2 ± 13,4 (35-85), 2. ayda 56,8 ± 13,1 (35-80), 3.ayda 56,4 ± 13,4 (35-80), 4.ayda 52,7 ± 18,4 (20-80), 5.ayda 57,5 ± 17,3 (35-80), 6.ayda ise 53,3 ± 18,6 (20-80) harf idi. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası 1., 2., 3., 4., 5., 6. aydaki ortalama merkezi fovea kalınlıkları ölçümleri sırasıyla 464,2 ± 136,9; 322,6 ± 126,4; 327,4 ± 112,2; 340,4 ± 108,9; 378,3 ± 171,2; 345,3 ± 183,7; 477,7 ± 189,1 μm idi. Görme keskinliğindeki artış ve santral maküler kalınlıktaki azalma istatiksel olarak ilişkili bulundu. Hiçbir olguda sistemik ya da oküler komplikasyon izlenmedi. İntravitreal bevacizumab diyabetik makuler ödem tedavisinde geçici düzelme sağlamakta ve tekrarlayan enjeksiyonlar gerektirebilmektedir. Bevacizumab'ın etkinliğini ve güvenilirliğini tam olarak değerlendirmek için daha fazla olgu sayısı içeren, daha uzun süreli, çok merkezli, randomize çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
We aimed to investigate the effectiveness and safety of intravitreal 1.25 mg / 0.05 ml bevacizumab (Avastin, Genentech, Inc., South San Francisco, CA) injection in cases with diabetic macular edema in our clinic between December 2010 and August 2011. In this retrospective, comparative, clinical trial of intravitreal bevacizumab injection in 62 eyes of 58 cases with metabolically stable, diabetic macular edema were examined. The mean age was 57,92 ± 9,37 years, 29 (50 %) were female and 29 (50 %) male. The average duration of diabetes mellitus diagnosis was 12,18 ± 5,89 years. After the first intravitreal injection, reinjection application criteria were determined by 80 or lower words of BCVA and higher than 250 μm of central foveal thickness . Mean follow-up period was 5,75 ± 1,2 months (between 2-8 months). 29 patients (46,77 %) had never been received any treatment regimen for diabetic macular edema before. During the follow-up period, 17 patients (27.4 %) were underwent intravitreal injection only one time, 29 patients (46.77 %) two times, 12 patients(19.35 %) tree times and 4 patients (6.45 %) were underwent four times of injection. BCVA was found 54.65 ± 13.28 (32 - 76) letters according to ETDRS charts before the application of intravitreal bevacizumab injection. BCVA were found 57,2 ± 13,4, 56,8 ± 13,1, 56,4 ± 13,4, 52,7 ± 18,4, 57,5 ± 17,3, 53,3 ± 18,6 letters in regular monthly follow-up periods, respectively. Pre-and post-treatment central foveal thickness measurements of 1 st , 2nd, 3rd , 4th, 5th, 6thmonths were 464,2 ± 136.9; 322,6 ± 126,4; 327,4 ± 112,2; 340,4 ±108,9; 378,3 ± 171,2;345,3 ± 183,7; 477,7 ± 189,1 μm, respectively. Improvements of visual acuity and central macular thickness decrease were found to be statistically corraleted. Systemic or ocular complications were seen in none of the cases. Intravitreal bevacizumab injection provides temporary improvements in the treatment of diabetic macular edema and may necessitate repeated injections. To fully evaluate the efficacy and safety of bevacizumab; with higher number of cases, longer-term, multicentered and randomized studies are needed.