Obez bireylerde liraglutid kullanımının lipid profili ve vücut/gövdesel yağ oranına etkisi: Retrospektif çalışma
The effect of liraglutide use on lipid profile and body/ fat ratio in obese individuals: A retrospective study
  1. Tez No: 876167
  2. Yazar: EMEL GÜLER KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARGIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
OBEZ BİREYLERDE LİRAGLUTİD KULLANIMININ LİPİD PROFİLİ VE VÜCUT/GÖVDESEL YAĞ ORANINA ETKİSİ Obezite, dünya genelinde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmekte ve hastalığın prevalansı da her yıl artmaktadır. Kronik ve tekrarlayıcı bir hastalık olarak metabolizmayı bozar ve kardiyovasküler hastalıklara neden olur. Liraglutid (Glukagon benzeri peptid 1 reseptör agonisti), bu metabolik bozukluğun yönetiminde en modern tedavi seçeneklerinden biridir. Bu araştırmada, liraglutidin diyabeti olmayan obez bireylerdeki lipid profili ve vücut/gövdesel yağ oranına olan etkilerini incelemeyi amaçladık. Tek merkezli, retrospektif nitelikteki bu ç alışma Ocak 2023- Aralık 2023 tarihleri arasında Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Obezite Polikliniği'ne başvuran ve obezite tanısı ile liraglitude başlanan ve antihiperlipidemik tedavi almayan 91 vakanın tedavinin başlangıcında (0. ay), 3. Ve 6. ayda yapılan muayene, antropometrik ölçümler ve laboratuvar tetkikleri hasta dosyalarından retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS 26 (Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanılmıştır. İstatiksel anlamlılık dü zeyi iç in p0,05). Katılımcıların başlangıç (0. ay), 3. ay ve 6. aydaki trigliserid ölçümlerininde anlamlı bir düşüş saptanmıştır (p=0,040; p0,05). Diyabeti olmayan obez yetişkinlerde liraglutid tedavisinin kilo kaybı, lipid profili ve vücut /gövdesel yağ oranına etkisi üzerine yaptığımız klinik araştırmanın sonucunda anlamlı kilo kaybı saptadık. Bununla birlikte vücut /gövdesel yağ oranında ve laboratuvar sonuçlarında lipid profili (total kolesterol, LDL, trigliserid) düzeylerinde anlamlı düşüşler saptadık. Liraglutid tedavisinin total kolesterol, LDL ve trigliserit plazma seviyelerini daha iyi kontrol edebildiğini gözlemledik. Bu olumlu değişikliklerin lipid profilinde, ateroskleroz ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltabileceğini düşündüren bulgular elde ettik.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF LIRAGLUTIDE USE ON LIPID PROFILE AND BODY/TRUNK FAT RATIO IN OBESE INDIVIDUALS Obesity is recognized as a major public health issue worldwide, and the prevalence of the disease is increasing each year. As a chronic and recurrent disease, it disrupts metabolism and leads to cardiovascular diseases. Glucagon-like peptide 1 receptor agonists (GLP-1 RAs) are among the most modern treatment options in the management of this metabolic disorder. In this study, we aimed to examine the effects of liraglutide on lipid levels and body/trunk fat ratio in obese individuals without diabetes. This single-center, retrospective study examined 91 cases who were diagnosed with obesity and started on Liraglutide, without receiving antihyperlipidemic treatment, at the Obesity Clinic of Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital between January 2023 and December 2023. The patients' examinations, anthropometric measurements, and laboratory tests at the beginning of the treatment (0 month), and at the 3rd and 6th months, were retrospectively reviewed from patient records. The findings obtained in the study were evaluated using the SPSS 26 (Statistical Package for the Social Sciences) program for statistical analyses. A p-value of 0.05). Statistically significant reductions were found in triglyceride measurements at the baseline (month 0), month 3, and month 6 (p=0.040; p0.05). As a result of our clinical study on the effects of glucagon-like peptide-1 receptor agonists (GLP-1 RAs) on weight loss, lipid profile, and body/trunk fat percentage in obese adults without diabetes, we observed significant weight loss. Additionally, we found significant reductions in body/trunk fat percentage and in laboratory results for lipid profile levels (total cholesterol, LDL, triglycerides). We observed that GLP-1 RA treatment could better control plasma levels of total cholesterol, LDL, and triglycerides. These positive changes in the lipid profile suggest that GLP-1 RA treatment may reduce the risk of atherosclerosis and cardiovascular disease.