Evaluation of the relationship between autophagy and renal functions in diabetic nephropathy patients
Rasındaki ilişkinin değerlendirilmesi diyabette otofaji ve böbrek fonksiyonları nefropati hastaları
  1. Tez No: 876181
  2. Yazar: SHAHAB AHMED SALIH GEZH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÖKSAL DEVECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma, böbrek fonksiyon bozukluğu olan tip 2 diyabet (T2DM) hastalarında serum LC3-II, BCL-2, IL-1β, TGF-β1, GRP-78, Cys-C ve podosin düzeylerini değerlendirmek üzere tasarlanmıştır. Çalışmaya 26'sı sağlıklı ve 150'si T2DM'li olmak üzere 176 Türk denek katılmıştır. Hastalar albümin üre oranına göre sınıflandırıldı; 88 hastada makroalbuminüri, 20 hastada mikroalbuminüri ve 42 hastada normoalbuminüri vardı. T2DM hastaları da proteinüri ve eGFR evrelerine göre üç gruba ayrıldı. İdrar albümin ekstraksiyonunun arttığı ve böbrek fonksiyonlarının bozulduğu T2DM hastalarında serum LC3-II düzeyleri artmıştı. Serum LC3-II düzeyleri ile serum BCL-2, IL-1β, TGF-β1, GRP-78, Cys-C ve Podocin düzeyleri arasında güçlü pozitif bir ilişki vardı. Makroproteinürisi olan DM hastalarının normoproteinürisi olan DM hastalarından ayırıcı tanısında LC3-II'nin tanısal bir biyobelirteç olarak etkinliği %75,4 idi. Böbrek fonksiyon bozukluğu olan T2DM hastalarında artan serum LC3 II düzeylerinin böbrek podosit hasarına neden olabileceği düşünüldü. Bu hastalarda serum LC3-II düzeyleri böbrek hasarının gelişimini takip etmek için yeni bir biyobelirteç olarak
Özet (Çeviri)
This study was designed to evaluate serum LC3-II, BCL-2, IL-1β, TGF-β1, GRP-78, CysC, and podocin levels in type 2 diabetes (T2DM) patients with renal dysfunction. 176 Turkish subjects were enrolled, of whom 26 were healthy, and 150 had T2DM. Patients were classified according to albumin urea ratio: 88 patients had macroalbuminuria, 20 patients had microalbuminuria, and 42 had normoalbuminuria. T2DM patients were also classified into three groups according to proteinuria and eGFR stages. Increased serum LC3-II levels in patients with T2DM with increased urinary albumin extraction and impaired renal functions. There was a strong relationship between serum LC3-II levels and serum BCL-2, IL-1β, TGF-β1, GRP-78, Cys-C, and Podocin levels. The efficiency of LC3-II as a diagnostic biomarker in the differential diagnosis of DM patients with macroproteinuria from DM patients with normoproteinuria was 75.4%. It was thought that increased serum LC3-II levels in T2DM patients with impaired renal functions may cause renal podocyte damage. In these patients, serum LC3-II levels can be evaluated as a new biomarker to follow the development of renal damage.