Kompleks düzlemde hata fonksiyonları, özellikleri ve olası sonuçları
The error functions in the complex plane, their properties and implications
- Tez No: 876211
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN IRMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu bilimsel çalışmada, karmaşık düzlemin bazı bölgelerinde göz önüne alınan, klasik özel fonksiyonlar ailesinde yer alan, neredeyse tüm doğa bilimleri ve teknoloji için önemli araçlar konumunda olan bilindik hata fonksiyonlarıyla doğrudan alakalı çeşitli ve gerekli bilgiler öncelikli olarak tanıtılacaktır. Sonra, son zamanlardaki çalışmalarda kullanılan bazı yardımcı teoremler yardımıyla üretilen ve hata fonksiyonlarının çeşitli analitik ve geometrik özelliklerinden içeren bazı temel sonuçlar belirlenecektir (ve ardından ispatlanacaktır). İlgilenen araştırmacılar için ilgili esas sonuçların bazı çıkarımları ve olası bazı özel uygulamları da vurgulanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this scientific study, various and necessary information directly related to the familiar error functions, which are in the family of classical special functions and are important tools for almost all-natural sciences and technology, and are considered in some regions of the complex plane, will firstly be introduced. Several main results involving various analytical and geometric properties of error functions, generated with the help of some auxiliary theorems used in recent studies, will then be determined (and then proven). A number of implications of the relevant main results and some possible specific applications will also be highlighted for interested researchers.