Arapça dilbilgisi öğretiminde kavram haritalarının kullanımı
The use of concept maps in Arabic grammar teaching
  1. Tez No: 876212
  2. Yazar: MERYEM ÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ETHEM POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
İletişim aracı olmasının yanında kültürel ve fikri zenginliğin kaynağı olan yabancı bir dilin öğrenme ve öğretim sürecinde kullanılacak yöntem ve teknikler önem arz etmektedir. Geleneksel yöntemlerin yerini iletişimsel yöntem ve tekniklerine bırakmasıyla bu alandaki çalışmalar hızlanmıştır. Bu çalışmada da grupla öğretim tekniklerinden kavram haritalarının Arapça öğretimi alanına dâhil edilmesi amaçlanmıştır. Bu alanda daha önce çalışmalar yer almasına rağmen bu kadar geniş bir şekilde Arapça dilbilgisi konularını kavram haritalarıyla tez düzeyinde ele alan bir çalışma olmaması yönüyle güncel tez çalışması önem arz etmektedir. Bu çalışma ile Arapça dilbilgisi konularında öğrencilerin yaşadığı zorlukların azaltılması ve öğrencilerin ilgili konuları daha iyi ve kalıcı bir şekilde anlamalarına katkı sağlanması hedeflenmiştir. Araştırmada en çok ihtiyaç duyulan Arapça dilbilgisi konularına dair farklı tarzda kavram haritalarının yanında bu haritalarının sınıf ortamında uygulanmasına dair örnek ders planları da eklenerek uygulama anlamında somut öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The methods and techniques to be used in the learning and teaching process of a foreign language, which is a source of cultural and intellectual richness as well as a means of communication, are important. With the shift of traditional methods towards communicative methods and techniques, research in this field has accelerated. The aim of this study is to incorporate concept maps, one of the group teaching techniques, in the field of Arabic Language Teaching. Although there have been previous articles in this field, the current thesis holds significance because there is a very limited study that deals with Arabic grammar topics in such a comprehensive way at the thesis level with concept maps is quite limited. The aim of this present study is to diminish difficulties experienced by students in Arabic grammar topics and to contribute to students' better and lasting understanding of the relevant topics. In addition to versatile types of concept maps for the most needed Arabic grammar topics, sample lesson plans for the integration of these maps in the classroom environment are included and concrete suggestions for implementation are presented