Permeation of thiocolchicoside from the transdermal system using franz diffusion cell and analysis by HPLC
Franz difüzyon hücresi kullanılarak transdermal sistemden tiyokolşikosidin permeasyonu ve HPLC ile analizi
- Tez No: 876216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZEN SİVRİKAYA ÖZAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Son zamanlarda deri yoluyla ilaç salınımı uygulamaları oldukça popüler hale gelmiştir. Bu ilaç salım uygulamalarının en dikkat çekenlerinden biri de aktif maddenin deri veya yapay zarlar yoluyla sistemik dolaşıma geçmesini sağlayan ilaç salım yöntemleri olan transdermal ilaç salım sistemleridir. Bu çalışmada, tiyokolşikosid etken maddesini içeren bir jel ilacın salınım ve nüfuz testleri için gerekli optimizasyon koşulları, insan veya hayvan derisi içermeyen sentetik membranlar kullanılarak karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Etkeni tiyokolşikosid olan jel formundaki ilacın geçirgenliği Franz Difüzyon Hücresi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada Tuffryn membran, Selüloz bazlı membran ve Supor hidrofilik polieter sülfon bazlı membran olmak üzere 3 farklı sentetik membran kullanılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda Franz Difüzyon Hücresinde tiyokolşikosid geçirgenliği açısından en iyi sentetik membranın Supor membran olduğu görülmüştür. Ayrıca yöntemin bağıl standart sapma değerleri, dedeksiyon ve tayin limitleri belirlenerek permeasyon çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmada korelasyon katsayısı 0,9995, dedeksiyon ve tayin limitleri ise 0,026 ve 0,078 μg/L olarak bulunmuştur. Bu sayede validasyon çalışmasının hassasiyeti ve güvenirliği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, drug release applications through the skin have become very popular. One of the most remarkable of these drug release applications is transdermal drug release systems, which are drug release methods that allow the active substance to pass into the systemic circulation through the skin or artificial membranes. In this study, the optimization conditions required for the release and permeation tests of a gel drug containing the active substance thiocolchicoside were comparatively investigated using synthetic membranes without human or animal skin. For this purpose, the permeability of the gel drug in gel form and the active ingredient thiocolchicoside was carried out using Franz Diffusion Cell. Three different synthetic membranes were used in the study: Tuffryn membrane, Cellulose-based membrane and Supor hydrophilic polyether sulfone- based membrane. As a result of the investigations, it was observed that the best synthetic membrane for the permeability of thiocolchicoside in the Franz Diffusion Cell was the Supor membrane. In addition, the method's relative standard deviation values, detection, and quantification limits were determined, and permeation studies were carried out. In this study, the correlation coefficient was found to be 0.9995, and the limits of detection and quantification were 0.026 and 0.078 μg/L. In this way, the sensitivity and reliability of the validation study were determined.