Manyetit ilavesinin tavuk gübresi ve evsel organik atıktan biyogaz ve biyometan üretimine etkisi
Effect of magnetite addition on biogas and biomethane production from chicken manure and domestic organic waste
  1. Tez No: 876230
  2. Yazar: TUĞÇE BAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR BEGÜM GÖKÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, tavuk gübresi ve evsel organik katı atığın anaerobik arıtımında manyetit (Fe2O3) ilavesinin, biyogaz ve biyometan üretimi üzerine olan etkisini araştırmaktır. Mezofilik koşullar altında işletilen kesikli reaktörlerde farklı S/I oranları (0,1, 2 ve 4 gUK/gUK) ve farklı manyetit konsantrasyonları (50, 100, 200, 400 ve 600 mg/L) çalışılmıştır. En yüksek biyogaz ve biyometan üretimi S/I=1, 2:1 reaktöründe elde edilmiş olup sırasıyla 2910,5 gUK/gUK ve 1718 gUK/gUK'dır. Farklı manyetit konsantrasyonlarında ise en yüksek biyogaz ve biyometan üretimi 200 mg/L manyetit yükleme oranında gerçekleşmiş olup sırsıyla, 1842,6 gUK/gUK ve 1082 gUK/gUK'dır. En yüksek TOK ve TA konsantrasyonları S/I=4, 2:1 gUK/gUK yükleme oranında, en yüksek TKM ve UKM giderim verimine S/I=1, 2:1 gUK/gUK oranında ve 100 mg/L manyetit yükleme oranında belirlenmiştir. Reaktörlerde pH 6'nın altına düşmemiştir. Mikrobiyal dağılım incelendiğinde ise manyetit ilavesinden sonra göreceli olarak bulunan ilk beş baskın tür (W5, S1, Coprothermobacter, Treponema ve Fervidobacterium ) değişmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the effect of magnetite (Fe2O3) addition on biogas and biomethane production in the anaerobic treatment of chicken manure and municipal organic solid waste. Different S/I ratios (0, 1, 2 and 4 gUK/gUK) and different magnetite concentrations (50, 100, 200, 400 and 600 mg/L) were studied in batch reactors operated under mesophilic conditions. The highest biogas and biomethane production was obtained in the S/I=1, 2:1 reactor with 2910.5 gUK/gUK and 1718 gUK/gUK, respectively. On the other hand, the highest biogas and biomethane production at different magnetite concentrations occurred at 200 mg/L magnetite loading rate with 1842.6 gUK/gUK and 1082 gUK/gUK, respectively. The highest TOC and TA concentrations were determined at S/I=4, 2:1 gUK/gUK loading ratio, the highest TKM and UKM removal efficiency was determined at S/I=1, 2:1 gUK/gUK ratio and 100 mg/L magnetite loading ratio. The pH in the reactors did not fall below 6. When the microbial distribution was examined, the first five dominant species (W5, S1, Coprothermobacter, Treponema ve Fervidobacterium) found relatively did not change after the addition of magnetite.