Nitelikli cinsel istismar mağduru çocuk açısından ceza muhakemesinde özellik arz eden işlemler
Special procedures in criminal proceedings for child victims of sexual abuse
  1. Tez No: 876242
  2. Yazar: SULTAN ÇAMAK YANPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAKAN EVİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
“Nitelikli Cinsel İstismar Mağduru Çocuk Açısından Ceza Muhakemesinde Özellik Arz Eden İşlemler”başlıklı tez çalışmasında temel yaklaşım, nitelikli cinsel istismar mağduru çocuk hakkında yapılan muhakeme işlemlerinde uygulanan çocuk dostu yöntemler ile adli süreci ve bu süreçte gerçekleştirilen işlemler sırasında çocuğun ikincil mağduriyetten korunması konularında atılan adımları değerlendirerek bundan sonra yapılması gerekli görülenler hakkında öneriler getirmektir. Bu amaçla konu iki bölümde ele alınmıştır. Birinci bölümde mağdur kavramı, çocuğun suç mağduru olması ve ikincil mağduriyeti incelenmiştir. Ayrıca çocuğun cinsel istismarı ve nitelikli cinsel istismar mağduru çocuğun haklarına da bu bölümde yer verilmiştir Çocuğun adli süreçte örselenmesini önlemek için ceza muhakemesinde özellikle mağdurun beyanının alınması ve beden muayenesi gibi işlemlerde özel usuller benimsenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde nitelikli cinsel istismar mağduru çocuk hakkında özellik arz eden bu ceza muhakemesi işlemleri ele alınmıştır ve söz konusu muhakeme işlemlerinin gerçekleştirilmesi usulü üzerinde durulmuştur. Ayrıca ceza muhakemesi hukukunda suç mağdurlarına sunulması öngörülen mağdur destek hizmetleri, nitelikli cinsel istismar mağduru çocuk bakımından incelenmiştir
Özet (Çeviri)
The main approach in the thesis study titled“Specific Procedures in Criminal Procedure for the Child Victim of Qualified Sexual Abuse”is to evaluate child-friendly methods applied in the judicial proceedings against the child victim, and the steps taken to protect the child from secondary victimization during the judicial process and the procedures carried out in this process, and to make suggestions about what is deemed necessary to be done in the future. For this purpose, the subject is discussed in two parts. In the first part, the concept of victim, the child being a victim of crime and secondary victimization are examined. In addition, sexual abuse of the child and the rights of the child victim of qualified sexual abuse are also included in this section. In order to prevent the child from being injured during the judicial process, special procedures have been adopted in criminal proceedings, especially in procedures such as taking the victim's statement and physical examination. In the second part of the study, these special criminal proceedings regarding the child victim of qualified sexual abuse are discussed and the procedure for carrying out these proceedings is emphasized