Bir sondaj kuyusu çalışmasının değerlendirilmesi sanitasyon: Cent-fil sitesi Cibuti şehri
Evaluation of a drilling well study sanitation: Cent-fil site Djibouti city
- Tez No: 876294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Anablim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Su, insanlığın devamlılığı ve gelişimi için vazgeçilmez bir unsurdur. Cibuti Cumhuriyeti, Doğu Afrika'da bulunan, yıllık ortalama 150 mm yağışla karakterize edilen yarı kurak tropikal iklime sahip küçük bir ülkedir. Yarı kurak iklim nedeniyle çok yıllık su yolları bulunmamakla birlikte, yağışların düzensizliği bazen çevreye zararlı etkiler yaratabilmektedir. Cibuti şehri, Kasım ayından Aralık 2021'in başlarına kadar şiddetli yağışlar yaşamış ve Cibuti Şehri genelinde, özellikle de güneydoğuda ani seller meydana gelmiştir. Şehrin farklı semtleri, bu sellerden çok etkilenmiş ve tahliye edilmeleri zorunlu hale gelmiştir (Anonymous 2018). Bu yağışlar sonunda yıllık ortalamanın üç katından fazla ve yaklaşık 300 milimetre yağmur kaydedilmiştir. Bu yağmur suları başkentin semtlerinde ve sokaklarında birikmiş ve tahliyesi giderek zor hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, mercan resiflerine ulaşmak için Cibuti'deki Cent-fil sahasından birkaç metre derinlikte bir drenaj sondajının araştırılmasına ve gerçekleştirilmesine dayanmaktadır. Bu çalışma sonucunun, durgun yağmur sularından etkilenen kıyı bölgelerindeki yerel toplulukların yaşam koşullar için sürdürülebilir bir alternatif çözüm sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Water is an indispensable element for the continuity and development of humanity. The Republic of Djibouti is a small country located in East Africa with a semi-arid tropical climate characterized by an average annual rainfall of 150 mm. Although there are no perennial waterways due to the semi-arid climate, irregular rainfall can sometimes have harmful effects on the environment. Djibouti City experienced heavy rains from November to early December 2021, and flash floods occurred throughout Djibouti City, especially in the southeast. Different districts of the city were hit hard by these floods and had to be evacuated (Anonymous 2018). Nearly 300 millimeters of rain was recorded, more than three times the annual average. This rainwater has stagnated everywhere in the capital's districts, on the streets, and continues to be difficult to drain. The aim of this study is based on the investigation and realization of a drainage borehole from the Cent-fil field in Djibouti at a depth of several meters to reach coral reefs. This drilling aims to provide a sustainable alternative solution for the living conditions of local communities in coastal areas affected by stagnant rainwater.