Optical and electroluminescent properties of imidazole-based small molecules
İmidazol bazlı küçük moleküllerim optik ve elektrikle ışıldama çalışmaları
  1. Tez No: 876308
  2. Yazar: FATMA ELİF DEMİRGEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇIRPAN, DR. GÖNÜL HIZALAN ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
OLED'ler, esnek, çok parlak ve daha ince olmaları gibi özelliklerinden dolayı aydınlatma ve ekran endüstrisinde trend konusudur. Bu projede, farklı sübstitüentlerle imidazol küçük moleküllerinin sentezi ve OLED'lere uygulanması incelenmiştir. Ayrıca imidazol moleküllerindeki sübstitüentlerin OLED'ler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu çalışmada, farklı sübstitüentlere sahip imidazol içeren küçük moleküller sentezlendi. Elektronik özelliklerini araştırmak için döngüsel voltametri çalışmaları yapılmıştır. Fotolüminesans tepe noktaları, 2-(4-(tert-butil)fenil)-4,5-difenil-1H-imidazol (BIm-H-tBu), 2-(4-(tert-butil)fenil)-1-(4-klorofenil)-4,5-difenil-1H-imidazol (BIm-PhCl-tBu), 2-(4-(tert-butil)fenil)-1 ,4,5-trifenil-1H-imidazol (BIm-Ph-tBu), 2-(4-metoksifenil)-4,5-difenil-1H-imidazol (BIm-H-OMe), 2-(4-metoksifenil) -1,4,5-trifenil-1H-imidazol (BIm-Ph-OMe), 1-(4-klorofenil)-2-(4-metoksifenil)-4,5-difenil-1H-imidazol (BIm-PhCl-OMe) için sırasıyla 490, 492, 495, 488, 490, 489 nm'de merkezlenmiştir. ITO/ α-NPD/ Small Molecules/TPBi/ LiF-Al cihaz mimarisi ile entegre OLED ile elektrominesans özellikleri araştırılmış, 10,000 cd.m-2 parlaklık değeri aşılarak 5,9 ve 7,73 cd.A-1 akım etkinliği elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
OLEDs are the trending topic in the lighting and display industry because of their properties, such as being flexible, highly bright, and thinner. In this thesis, the synthesis of imidazole-bearing small molecules with different substituents and their application to OLEDs were studied. Moreover, the effects of substituents in imidazole molecules on OLEDs were examined. In order to investigate the electronic properties CV studies were performed. Photoluminescence peaks were centered at 490, 492, 495, 488, 490, and 489 nm for 2-(4-(tert-butyl)phenyl)-4,5-diphenyl-1H-imidazole (BIm-H-tBu), 2-(4-(tert-butyl)phenyl)-1-(4-chlorophenyl)-4,5-diphenyl-1H-imidazole (BIm-PhCl-tBu), 2-(4-(tert-butyl)phenyl)-1,4,5-triphenyl-1H-imidazole (BIm-Ph-tBu), 2-(4-methoxyphenyl)-4,5-diphenyl-1H-imidazole (BIm-H-OMe), 2-(4-methoxyphenyl)-1,4,5-triphenyl-1H-imidazole (BIm-Ph-OMe), 1-(4-chlorophenyl)-2-(4-methoxyphenyl)-4,5-diphenyl-1H-imidazole (BIm-PhCl-OMe), respectively. Electroluminescent properties were investigated with the device architecture of ITO/ α-NPD/ Small Molecules/ TPBi/ LiF-Al with the incorporated OLED; the luminance value was exceeded of 10,000 cd.m-2, and current efficiency of 5.9 and 7.73 cd.A-1 were achieved. These results are promising for first-generation OLEDs.