Dijital sanatçılar ve koleksiyonerler için sanal dünyada yeni bir mecra: 'Blockchaın' teknolojisi ve 'NFT'
A new environment in the virtual world for digital artists and collectors: 'Blockchain' technology and 'NFT'
- Tez No: 876307
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOŞTUMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kripto varlıkların ve Blockchain teknolojisi ile NFT (Non-Fungible Token) pazarları 2021'de önemli ölçüde büyüdü. Bu dijital varlıkların silinemez, kopyalanamaz ve benzersiz olmaları koleksiyonerler tarafında ilgiyi artırdı. NFT, Dijital Sanat (Fotoğraf, Video, Müzik, Animasyon, v.b.), ses, video, sosyal medya mesajları, GIF'ler, tweet'ler, sanal ticaret kartları, fiziksel nesnelerin görüntüleri, oyun karakterleri, sanal emlak, video oyunlarında içinde bulunduğu her türlü dijital içerikleri içinde barındırır. Geniş içerik alanlarına sahip olması hem içerik üreticileri hem de takipçileri için çok geniş bir dijital varlık yelpazesini açığa çıkartmaktadır. Bu gelişmelerin kendilerine bir ok alanlarda yer bulmalarının yanı sıra, sanatın birçok dalında yeni gelişmeleri beraberinde getirdi. Özellikle sanatın eski dönemlere nazaran salt sanat eseri olmanın yanı sıra hayatın bir parçası olmaya başladığı günümüzde, sanatçılara yeni kapılar açması, kendilerine yerelden çıkartıp globalde bir yer bulması konusunda birçok fırsatlar sunmaktadır. Sadece sanatçılara değil aynı zamanda sanat koleksiyonerliği yapan kişi ve kuruluşlar için de farklı ortamlardan ve lokasyonlardan eserlere ulaşabilme imkanları sağlamaktadır. Bununla beraber bu dijital varlıklardan bir kısım sanat eserinin yüksek meblağlarda alıcılar bulması çok sayıda insanın bu yeni mecraya olan ilgisini artırdı. Bu araştırmada, Blockchain altyapısı ve NFT tabanlı sanat eserlerinin, sanatçılarına sağlayacağı içerik özgürlüğü, sanatçı ve koleksiyoner bağlantısı, yeni pazaryerlerinin sağlayacağı avantajları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The markets of crypto assets and NFTs (Non-Fungible Tokens) significantly expanded in 2021 alongside the advancement of Blockchain technology. The immutable, non-replicable, and unique nature of these digital assets has heightened interest among collectors. NFTs encompass a wide array of digital content, including digital art (photographs, videos, music, animations, etc.), audio, video, social media messages, GIFs, tweets, virtual trading cards, images of physical objects, game characters, virtual real estate, and various other digital contents. Its extensive content domains unveil a vast spectrum of digital assets, appealing to both content creators and followers. In addition to finding their niche in several fields, these developments have brought about new advancements in many branches of art. Particularly in today's era where art has transcended from being merely an artistic piece to becoming an integral part of life unlike in ancient times, it offers artists new avenues, enabling them to transcend from local to global platforms and providing numerous opportunities. Not only for artists but also for individuals and organizations involved in art collecting, it provides opportunities to access artworks from diverse environments and locations. Moreover, the acquisition of some digital artworks at high prices has further heightened the interest of numerous individuals in this new medium. This study will examine the advantages that the Blockchain infrastructure and NFT-based artworks offer to artists, including content freedom, artist-collector connections, and the advantages provided by new marketplaces.