Finite element based thermomechanical fatigue analysis of solder joints in electronic packages
Elektronik paketlerde bulunan lehim topçuklarının sonlu elemanlar yöntemiyle ile yorulma analizleri
- Tez No: 876315
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ SUAT KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Farklı termal genleşme katsayılarına sahip olan malzemelerden oluşan elektronik paketlerde sıcaklık değişikliklerine bağlı olarak hasar durumları gözükmektedir. Hasar, birleştirici malzeme olarak kullanılan lehim topçuklarında sıcaklık çevrimlerine bağlı olarak çatlak oluşumu olarak görülmektedir. Bu çalışmada Sn3.0Ag0.5Cu (SAC305) malzemeden oluşan 144 bağlantılı BGA ye sahip elektronik paketin termomekanik yorulma simulasyonları yapılmış ve ömür hesapları gerçekleştirilmiştir. Ömür hesaplarında Engelmair Coffin-Manson metodu kullanılmıştır. Elektronik paketin en uzun ömre sahip geometrik konfigürasyonunu bulmak için içerisinde lehim topçuk altı kalınlıklarının, lehim topçuk çap ve yükselik gibi parametrelerinin de olduğu yanıt yüzey optimizasyon çalışması gerçekleştirilmiştir. İki ayrı optimizasyon çalışması gerçekleştirilmiş, birinde SAC305 için Anand viscoplastic (AV) malzeme modeli diğerinde ise Elastoplastik (EP) malzeme modeli kullanılmıştır. AV malzeme modeli ile yapılan optimizasyon çalışması sonucu orijinal geometriye göre ömür değeri %140 artan bir geometrik konfigürasyon, EP malzeme modeli yapılan da ise ömür değeri %163 artan bir konfigürasyon bulunmuştur. Son olarak, en iyi konfigürasyonların ömür sonuçları karşılaştırıldığında AV malzeme modelinin EP ye göre daha düşük ömür sonuçları ürettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Due to the materials with different thermal expansion coefficients in electronic packages, failures occur with temperature changes. The location of the failure is observed in the solder balls used as joining materials for different components and failure type is crack formation. In this study, thermomechanical simulation and fatigue lifetime calculations of a 144-connection ball grid array (BGA) electronic package made of Sn3.0Ag0.5Cu (SAC305) were performed. For lifetime prediction model Engelmair modified Coffin-Manson method was used. In order to find the geometric configuration of the electronic package with the longest lifetime, a response surface optimization study was performed, including parameters such as under bump metallization (UBM) thicknesses, solder ball diameter and height. Two separate optimization studies were performed, one using the Anand viscoplastic (AV) material model for SAC305 and the other using the Elastoplastic (EP) material model. As a result of the optimization study with the AV material model, a geometric configuration with a 140% increase in lifetime value compared to the original geometry was found, and a configuration with a 163% increase was found with the EP material model. Finally, when the lifetime results of the best configurations from each material model are compared, it is found that the AV material model produces more conservative lifetime results than EP.