Konstrüktivizm ve Türk resmine yansımaları
Constructivism and reflections of it to Turkish painting
  1. Tez No: 87633
  2. Yazar: RABİA ERSEZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA SENGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
-94- OZET Uluslararası bir akım olarak değerlendirebileceğimiz konstrüktivizm, sanatın her alanında etkilerini göstermiş ve çıkış noktasından itibaren sa- nat'a yeni boyutlar kazandırmıştır. Konstrüktivizm; genellikle yalın geometrik biçimler ile endüstriyel malzemeden yararlanarak konuyu teknik bir temel üzerine biçimlendirme olarak tanımlanabilir. 1913'te Tatlın önderliğinde başlayan bu akım, ma teryal yetkinliği ve bunun getirdiği biçimleme ile aracım amaca hizmet eder hale getirilmesini sağlamıştır. Akımda mimarideki inşaat unsurları gibi değerlendirilen resim un surları da doğaya benzemeyen bir sanatçı motifi çevresinde toplanmaya başlamış, bu unsurlarla kompozisyon'un bütünlüğü tamamen akılsal ve matematiksel düşüncelerle oluşturulmuştur. Akım 1920 yılında Antoine Pevsner ve Naum Gabo tarafından re alist manifesto (gerçekçi bildiri) adıyla ilkelerini de ortaya koymuştur. Konstrüktivizm Malevitch'in süpermatizm'inde, Piet Modrian ve Van Doesburg önderliğinde kurulan De Stjil'de ve Alman Mimarlık ve Yapı Okulu (Bauhaus)'nda etkilerini sürdürerek diğer ülkelere de yayılmış, günümüzdeki sanat oluşumlarına da temel verileri sağlamıştır. Akımın Türk resmine yansımaları gecikmeli olarak 1929larda başlamış ve günümüze kadar etkilerini sürdürmüştür.
Özet (Çeviri)
-95- ABSTRACT Constructivism, which can be estiemated as an international trend, has affected every branch of art, and has given new dimensions to art sin ce the beginning point of it. Generally, constructivism can be explained as shaping the theme on a technical base using plain geometric figures and industrial materials. Beginning with the leading of Tatlin in 1923, this movement provided the agent serve the purpose with the perfect form of material and the form ca used by this perfectness. In this movement, art components, which are estimated as arc hitectural building components, are also began to come together around an unnatural motif of the artist, and with the help of these components the entirety of composition is completely constructed with rationalist and mat hematical thoughts. The movement put forward it's principles by Antoine Pevsner and Naum Gabo under the name“Realistic Manifest”. Constructivism went on affecting in Malevitch's supermatism, Van Doesburg's De Stjil and German Architecture and Building School (Ba- uhaus) and has provided basic data for today's art formations. The reflections of this movement to Turkish art started to appear in 1929s and has led its effects so for.