Erken Cumhuriyet Dönemi resminde köye yöneliş
The approach to the village in the painting of Early Republic
  1. Tez No: 391396
  2. Yazar: MUSTAFA ERGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. TARKAN OKÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
“Erken Cumhuriyet Dönemi Resminde Köye Yöneliş”adlı çalışmada Erken Cumhuriyet'in sanat ve kültür politikalarında ele alınan temalar açısından köye yöneliş irdelenmektedir. Bu çalışma Cumhuriyet devrimlerinin halka doğru ivmelenmesini, dönemin halk karakteri çerçevesinde, sosyolojik, ekonomik ve kültürel dinamikler bakımından köye yönelmeyi bir zorunluluk olarak tartışma konusu yapmaktadır. Cumhuriyet'in kuruluşu belli kırılmaları beraberinde getirmiş, bu kırılmalar dahilinde kültür politikaları içinde değerlendirilebilecek olan Türk resim sanatına da yansımaları olmuştur. Bu süreç içinde gerek üslupsal, gerek konusal seçimler ve tartışmalar, aynı zamanda Erken Cumhuriyet'in düşünsel eylemlerinin yansıması olarak karşımıza çıkar. Bu süreç içerisindeki yeni sanat kurumlarının yapılanması ve inşası görülmekle birlikte, yine resim sanatı içeresinde değerlendirilebilecek yeni grupların ortaya çıkışı ve bu gruplar arasındaki farklılaşma da öne çıkan noktalardır. Aynı zamanda dönemin entelektüel ve bürokratlarının da sanat tartışmalarına olan katkıları, sanat çevresi içindeki gelişmeler dahilinde görülmektedir. Bu dönemde konusal temelde ulusallık – evrensellik, üslupsal temelde ise kübist/konstrüktivist – klasisizm tartışmaları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study,“The Approach to the Village in the Painting of Early Republic”aims to express the village theme which can be discussed in the frame of artistic and cultural policies of the Early Republic. As we consider the inherent characteristic of the nation on this period, approaching to the village has its own dynamics on sociological, economical and cultural basis. As a result, the ideal of the Early Republic which can be defined as approaching to the nation, obligatory transforms into approaching to the villages. There are certain breaking points in the period from Late Ottoman and Early Republic, and these breaking points can be also traced in the Turkish painting canon as an outcome of the cultural policies at the time. Also the discussions based on the style and themes can be comprehended as a reflection of the ideal of the Early Republic. During this period, the institutionalization of new artistic facilities, the birth of new artistic groups can be observed. Among these developments, contributions of the intellectuals and bureaucrats on this manner play a significant role in order to perceive these subject as a whole. In this period the discussions based on the style is rooted between the cubist/constructivist and classicism and the discussions on themes which are approach in the paintings are mainly based on nationalistic and universal paradigm.