Doktorların hastalarına karşı tutum belirlemeye yönelik bir envanter geliştirme geçerlilik ve güvenirlik çalışması
A Study of developing an invantery and making its validity and reliability concerning doctors attitudes towards to their patients
  1. Tez No: 87632
  2. Yazar: HÜDAYAR CİHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, doktorların hastalarına karşı tutumlarını belirlemeye yönelik bir envanter geliştirip, bu envanterin geçerlik ve güvenirlik çalışmasını yapmaktır. Araştırmanın örneklemini Ankara'da Sağlık Bakanlığı, Üniversiteler ve özel yerlere bağlı çeşitli hastanelerde çalışan 204 doktor oluşturmaktadır. Bu amaç için 28 madde geliştirilmiş ve doktorların hastalarına karşı tutumlarını yansıtması için yapılandırılmıştır. Testin genel iç tutarlılık katsayısı Cronbach Alfa=.85, test yarılama yöntemiyle yapılan güvenirlik çalışmasında r=.83, Spearman- Brown tek-çift yöntemiyle r=.87, yine Spearman-Brown random iki yarı yöntemiyle r=.88 bulunmuştur. Ersanlı ve Balcı (1997)'nın İletişim Becerisi Envanteri ile yapılan geçerlik çalışmasında benzer ölçekler katsayısı duygusal boyut için.73, bilişsel boyut için.81, davranışsal boyut için.84 ve genel toplam.98 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
II II SUMMARY The aims of this study are to develop an invantory to determine doctors" attitudes towards to their patients and to make its validity and realiability. The sample of this study consists of 204 doctors who work in various hospitals belonging to Health Minister, universites and private places in Ankara. For this purpose 28 items, were developed and conducted to reflect the doctors' attitudes towards their patients. İt was found that realiability coefficient Cronbach alpha is.85, realiability study done split-half method is r=.83, Sperman-Brown single-double method is r=.87 and Sperman-Brown random two-split method r=. 88. In Ersanh and Balci's study (1997) concerning the validity of Communication Skills Inventory the coefficient of similiar scale for emotional dimension was.73, for cognitive dimension was.81, for behavioral dimension was.84 and general total was.98.