Alfa kuşağı bireylerine dijital ve kâğıt-kalem formunda uygulanan başarı testlerinin psikometrik açıdan incelenmesi
Psychometric investigation of achievement tests applied to alpha generation individuals in digital and pen and paper form
  1. Tez No: 876364
  2. Yazar: SUAT ÖZYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tarih boyunca insanlar çevreleriyle ve akranlarıyla sürekli etkileşim ve iletişim halinde olmuşlardır. Bu sürekli etkileşim bireyleri şekillendirmiş ve genellikle aynı çağda yaşayanlar arasında ortak özelliklere yol açmıştır. Bu zamansal kümelerden farklı nesiller ortaya çıkmış ve 2010 sonrası doğanlar Alfa nesli olarak adlandırılmışlardır. Teknolojik yeniliklerin hızlandığı bir çağda doğan Alfalar, doğal olarak dijital oyunlara yönelmektedir. Dokunmatik ekran teknolojisi ve akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar gibi cihazların erken benimsenmesi, dijital araçları oyunlarına sorunsuz bir şekilde entegre etmiştir. Teknolojiye yönelik bu eğilimin sadece boş zamanlarla sınırlı olmadığı, ekran tabanlı faaliyetlerdeki yeterliliklerini de etkilediği düşünülmektedir. Bu amaç doğrultusunda betimsel araştırma yöntemi kullanılarak, Gaziantep ilindeki ortaöğretim kurumlarına devam eden 326 Alfa Kuşağı bireyine hem dijital formda hem de kâğıt-kalem formunda uygulama yapılmıştır. Yapılan analizler, dijital ve kâğıt-kalem testlerinin zorluk ve ayırt edicilik gibi psikometrik özellikler açısından önemli farklılıklar gösterdiğini ortaya koymaktadır. Araştırma sonuçlarına göre, dijital ortamda sunulan test maddeleri, kâğıt-kalem testlerine göre daha kolay algılanmıştır. Ayrıca, her iki test formatının sonuçları arasındaki korelasyonlar ve Rasch Analizi sonuçlarına göre, maddelerin zorluk seviyesi açısından değerlendirilmiş ve dijital testlerin, Alfa kuşağı öğrencileri için daha uygun olduğunu göstermiştir. Bu bulgular, eğitim süreçlerinde dijital araçların daha etkin bir şekilde entegre edilmesinin gerekliliğini vurgulamaktadır ve Alfa kuşağının öğrenme tercihlerinin dijital teknolojilere daha yatkın olduğunu belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, people have constantly interacted and communicated with their environment and peers. This constant interaction shaped individuals and often led to common characteristics among those living in the same era. Different generations emerged from these temporal clusters, and those born after 2010 were called the Alpha generation. Born in an age where technological innovations are accelerating, Alphas naturally gravitate towards digital games. Touchscreen technology and the early adoption of devices such as smartphones, tablets, and computers have seamlessly integrated digital tools into their games. It is thought that this trend towards technology is not limited to leisure time only, but also affects their proficiency in screen-based activities. For this purpose, by using the descriptive research method, an application was made both in digital form and in paper-pen form to 326 Alpha Generation individuals attending secondary education institutions in Gaziantep. Analyzes reveal that digital and paper-and-pencil tests show significant differences in terms of psychometric properties such as difficulty and discrimination. According to the research results, test items presented in the digital environment were perceived more easily than paper-and-pencil tests. In addition, the correlations between the results of both test formats and the results of Rasch Analysis were evaluated in terms of the difficulty level of the items and showed that digital tests were more suitable for Alpha generation students. These findings emphasize the need to integrate digital tools more effectively in educational processes and indicate that the learning preferences of the Alpha generation are more prone to digital technologies.