Exploring the impact of Microsoft Teams' Reading Progress tool on the speaking proficiency of English preparatory students: A comparative study
Microsoft Teams'ı̇n Reading Progress aracının İngı̇lı̇zce hazırlık öğrencı̇lerı̇nı̇n konuşma yeterlı̇lı̇klerı̇ üzerı̇ndeki etkı̇sı̇nı̇n araştırılması: Karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 876369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, Microsoft Teams Reading Progress özelliğinin bir İngilizce hazırlık programındaki öğrencilerin konuşma ve dil becerileri üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Çalışma, yarı deneysel bir tasarım kullanarak toplamda 40 kişiden oluşan iki grubun performansını incelemiştir: Reading Progress aracını kullanan Deney Grubu ve kullanmayan Kontrol Grubu. Veri toplamak için konuşma ve aktarma becerilerinin ön ve son değerlendirmeleri ele alınmış olup, öğrencilerin yeterlilik durumlarının belirlenmesi için yerleştirme ve yeterlilik sınav verileri kullanılmıştır. Sonuçlar, Kontrol Grubu ile karşılaştırıldığında, Deney Grubundaki öğrencilerin konuşma becerilerini ve aktarımlarını önemli ölçüde geliştirdiklerini göstermektedir. Bu gelişmeler, teknolojinin dil edinimini geliştiren bireyselleştirilmiş, etkileşimli öğrenme deneyimleri sunmak için ne kadar iyi çalıştığını göstermektedir. Çalışma ayrıca, geleneksel öğretim stratejileri değerini korurken, bunların Reading Progress gibi öğrenme hızlandırıcılarla birleştirilmesinin öğrenci performansını önemli ölçüde artırabileceğini göstermektedir. Bu bulgular, öğretim yöntemlerini değiştirmek ve öğrenci katılımını artırmak için teknolojinin stratejik olarak dil eğitimine dahil edilebileceğini ve bunun da dil ediniminin etkinliğini ve çekiciliğini artıracağını işaret etmektedir. Çalışma, bulgular ışığında uzun vadeli etkiler, daha geniş demografik uygulamalar ve diğer öğretim teknolojileriyle karşılaştırmalı değerlendirmeler hakkında daha fazla araştırma yapılmasını önermektedir. Bu araştırma, teknolojinin geleneksel öğrenme ortamlarını nasıl geliştirebileceğini ve giderek dijitalleşen bir eğitim bağlamında dil yeterliliğini nasıl artırabileceğini vurgulayarak dil eğitimi konusuna katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of employing the Microsoft Teams' Reading Progress feature on students in an English preparatory program's speaking and delivering abilities in the language. The study examined the performance of a total of 40 students in two groups using a quasi-experimental design: the Experiment Group, which utilized the Reading Progress tool, and the Control Group, which did not. Pre- and post-assessments of speaking and delivery abilities were used to gather data as well as placement and proficiency tests to assess the students' proficiency levels. Compared to the Control Group, the results suggest that students in the Experiment Group significantly improved their speaking skill and delivery. These improvements demonstrate how well technology works to deliver individualized, interactive learning experiences that improve language acquisition. The study also shows that while conventional teaching strategies remain valuable, combining them with learning accelerators such as the Reading Progress may significantly improve student performance. These findings imply that technology may be strategically incorporated into language education to change teaching methods and increase student involvement, which would improve the efficacy and appeal of language acquisition. The study suggests further investigation into long-term impacts, larger demographic applications, and comparison assessments with other instructional technology in light of the findings. By highlighting how technology may enhance conventional learning environments and enhance language proficiency in an increasingly digital educational context, this research contributes to the subject of language education.