Farklı tür agregalar ile üretilen betonların dayanım ve dayanıklılık özelliklerinin araştırılması
Investigation of strength and durability properties of concrete produced with different types of aggregates
- Tez No: 876372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET RAİF BOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada, doğaltaş agrega (DA) ve kırmataş agregalarıyla (KA) beton üretimleri gerçekleştirilmiştir. Üretilen betonlar 0,45 ve 0,65 olmak üzere iki farklı su/çimento oranına sahiptir. Ayrıca yüksek fırın cüruflu ve yüksek fırın cürufsuz olmak üzere beton serileri de üretilmiştir. Böylece toplam 8 seri beton üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretilen beton numuneleri üzerinde çeşitli deneyler yapılarak agrega tipinin, su/çimento oranının ve yüksek fırın cürufu kullanımının betonların fiziksel, mekanik ve dayanıklılık özelliklerine olan etkileri incelenmiştir. Üretilen beton numuneleri %10 oranında hazırlanan sodyum sülfat çözeltisine maruz bırakılmış ve tekrar betonların fiziksel, mekanik ve dayanıklılık özellikleri gözlemlenmiştir. Üretilen beton numuneleri 100x100x100 mm boyutlarında küp ve 100x200 mm boyutlarında silindir numunelerden oluşmaktadır. Numuneler üzerinde porozite, ultrases geçiş hızı, basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı, elektriksel özdirenç ve sülfat etkisi deneyleri yapılmıştır. Sonuç olarak kırmataş agregaları ile üretilen betonların doğaltaş agregaları ile üretilen betonlara göre daha yüksek dayanım ve dayanıklılık özellikleri gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, concrete production was carried out using natural stone aggregates (NA) and crushed stone aggregates (CA). The produced concretes had two different water/cement ratios of 0.45 and 0.65. In addition, concrete series with blast furnace slag and without blast furnace slag have also been produced. Thus, a total of 8 concrete series were produced. The effects of aggregate type, water/cement ratio and blast furnace slag utilization on the physical, mechanical and durability properties of the concretes were investigated by performing various experiments on the concrete samples produced. The produced concrete specimens were exposed to a 10% sodium sulfate solution and the physical, mechanical, and durability properties of the concretes were observed again. The produced concrete specimens consisted of 100x100x100 mm cubes and 100x200 mm cylinders. Porosity, ultrasonic pulse velocity, compressive strength, splitting tensile strength, electrical resistivity, and sulfate resistance tests were performed on the specimens. As a result, it was concluded that concretes produced with crushed stone aggregates exhibited higher strength and durability properties compared to concretes produced with natural stone aggregates.