An investigation of LMS integration regarding formative assessment at tertiary level: Challenges and instructor-friendly solutions
Yükseköğretim düzeyinde biçimlendirici değerlendirmeye ilişkin LMS entegrasyonunun incelenmesi: Zorluklar ve eğitmen dostu çözümler
- Tez No: 876371
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRCAN DEMİROGLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, EFL hazırlık okulu öğretim elemanlarının öğrenme yönetim sistemi (ÖYS) kullanarak çevrimiçi değerlendirme uygulamasına ilişkin tutumlarını ve süreç boyunca karşılaştıkları sorunları araştırmaktır. Nitel araştırma yöntemi örnek olay desenine dayalı olarak yürütülen çalışma öğretim elemanlarının Pandemi öncesi, süresi ve sonrasında çevrimiçi ölçme araçlarının kullanımına yönelik tutumlarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Araştırma verileri, çeşitli ve karmaşık yönleriyle çevrimiçi değerlendirmeyi incelemek için odak grup görüşmesi yapılarak elde edilmiştir. Pandemi öncesinde çoğu öğretim elemanı kısıtlı bilgi ve tecrübeye çoğunlukla kişisel tecrübelere ya da diğer eğitimsel tecrübelere dayalı bilgiye sahiptir. Pandemi nedeniyle çevrimiçi eğitime ani geçiş beraberinde teknolojik, öğrenci katılımı ve çevrimiçi değerlendirme güvenilirliği ve etkililiği gibi sorunları getirmiştir. Öğretim elemanları sınav hazırlama sırasında bağlantı, ÖYS'ye yabancılık ve sistem hataları gibi zorluklarla karşılaşmışlardır. Bu teknik hatalara değerlendirme problemleri (örn. açık-uçlu soruların değerlendirilmesi) gibi çevrimiçi sınavların uygulanması esnasında yaşanan zorluklarda eklenmiştir. Bununla birlikte, değerlendirme sonrası karşılaşılan kopya, intihal, hukuki ve akademik sonuçlar ve çevrimiçi değerlendirmenin güvenilirliği konularına değinilmiştir. Bununla beraber, öğretim elemanlarının Pandemi nedeniyle kullanmaya başladıkları çevrimiçi değerlendirme araçları adaptasyonu ve teknolojik ilerlemeleri vurgulanmıştır. Ayrıca, öğretim elemanlarının sorumluluklarının artması endişe kaynağı olmaya devam etmektedir. Çalışma çevrimiçi değerlendirmenin etkili ve güvenilir olabilmesi için devamlı destek ve gelişimin önemini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, çalışma yabancı dil olarak İngilizce eğitiminde çevrimiçi değerlendirmenin karmaşık ve gelişen yapısına ait iç görüler sunmakta ve daha etkili ve güvenilir olabilmesi için devamlı sağlanması gereken desteğin ve gelişimin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research study is to investigate the attitudes of English as Foreign Language (EFL) preparatory school instructors regarding the practice of online assessment using a learning management system (LMS) and the challenges they encountered during the process. A qualitative research design based on a case study was implemented to reveal instructors' experiences before, during and after the COVID-19 Pandemic. A focus group was used to gather research data through interviews to present diverse and intricate aspects of online assessment. Preceding the pandemic, most instructors possessed limited knowledge and experience, mostly confined to personal experience or other educational contexts. Along with the pandemic, rapid migration to online education entailed significant challenges regarding technological challenges and the integrity and efficiency of assessment. The instructors faced challenges during exam preparation, such as connectivity problems, unfamiliarity with the LMS and system faults. These technical issues were accompanied by challenges during the administration of online exams, such as assessment challenges (e.g. grading open-ended questions). Moreover, difficulties regarding cheating and plagiarism detection, legal and academic consequences, and reliability of online assessment after assessing students online were covered. Nevertheless, instructors' technological advancements and adaptation of online assessment tools after the pandemic shutdown were highlighted. Still, increased instructor responsibilities remain concerning. The study underlines the need and importance of persistent support and development to make it efficient and reliable. Consequently, the study provides viewpoints into the complicated and evolving nature of online assessment in EFL education and highlights the need for ongoing support and improvement to enhance its usefulness.