Betonda kullanılan agregaların petrografisinin beton mukavemetine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of aggregates petrography used in the concrete to the concrete strength
- Tez No: 105339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK GÖKHAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET BETONDA KULLANILAN AGREGALARIN PETROGRAFİSİNİN BETON MUKAVEMETİNE ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI Yapılarda istenen en büyük özellik, kendini oluşturan betonun, kaliteli olmasıdır. Betonun bileşiminde yer alan 2 önemli malzeme çimento ve agregadır. Agregalar betonun %60-85'ini oluşturur. Kaliteli bir beton elde edebilmek için, taze ve sertleşmiş beton performansı üzerinde önemli bir etkiye sahip olan agreganın, seçimi çok önemlidir. Agregalann kimyasal bileşimi, mineralojik ve petrografik yapısı, özgül ağırlığı, dayanımı, fiziksel ve kimyasal kararlılığı, boşluk yapısı, rengi gibi özellikleri elde edildiği kayacın özelliklerine bağlıdır. Bu nedenle agregalann elde edildiği kayacın özellilerinin iyi bilinmesi gerekmektedir. Bu tez çalışması kapsamında, bazalt (volkanik kayaç) ve kireçtaşı (tortul kayaç) kayaçlannın kırılmasıyla elde edilen kırmataşlann ve deniz kumunun, bazı fiziksel özellikleri ile kırmataşlann baza mekanik özellikleri belirlenmiştir. Aynca mineralojik ve petrografik incelemeleri yapılarak kayaçlar tanımlanmıştır. Tez kapsamında mineralojik kökenleri farklı üç tür agrega (Karatepe bazaltı, Cebeci kireçtaşı ve Çatalca kireçtaşı) kullanılarak, çimento dozajları farklı (300 kg/m3 ve 400 kg/m3) ikişer beton karışımı yapılmıştır. Beton kanşımlan için en uygun granülometri seçilmiş, aynı tür kum ve çimento kullanılmış ve W/C oram sabit tutulmuştur. Beton karışımlarının birim ağırhklan bulunmuş ve üretilen betondan elde edilen küp numuneleri üzerinde basınç dayanımı deneyi yapılmıştır. Deney sonuçlarına göre, farklı çimento dozajlan ile yapılan betonların 28 günlük basınç dayanımlan karşılaştırıldığında, en yüksek mukavemeti bazalt agregalı betonların verdiği görülmüştür. Cebeci kireçtaşı (gri kalker) ve Çatalca kireçtaşı (beyaz kalker) ile yapılan betonlardan hemen hemen aynı mukavemete sahip betonlar elde edilmiştir. Çimento dozajı arttırıldığında (400 kg/m3) gri kalker içeren betonun dayanımının, beyaz kalker ile yapılan betonun dayanımından daha yüksek olduğu görülmüştür. XII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF THE EFFECT OF AGGREGATES' PETROGRAPHY USED IN THE CONCRETE TO THE CONCRETE STRENGTH In construction the most wanted issue is the high-quality of the concrete that forms it. The two important material that take place in the composition of the concrete are cement and aggregates. Aggregates forms 65-80% of the concrete. To get a high- quality concrete the choice of aggregate, which has an important effect on fresh and strengthened concrete's performance, is very important. The characteristics of aggregates such as chemical composition, mineralogical and petrographic structure, specific gravity, strength, physical and chemical stability, pore structure, colour are related to the characteristics of the rock that they are gained from. For this reason the characteristics of the rock that the aggregates are gained from has to be well-known. This thesis comprises some physical properties of sea sand and crushed rocks that are gained by breaking of basalt and limestone, and some mechanical properties of crushed rocks. Also rocks are defined with their mineralogical and petrographic studies have done. In this thesis two concrete mixture are made by using three kinds of aggregates (Karatepe basalt, Cebeci limestone and Çatalca limestone) that have different mineralogical roots with two different cement dosage (300 kg/m3 and 400 kg/m3). The best granulometer for concrete mixtures is chosen, same kind of sand and cement are used and water/cement ratio is kept same. Unit weights of concrete mixtures are found and compression strength experiment are carried out on the cube samples gained from the produced concretes. According to the experiment results when concretes with different cement dosage, 28 day compression strengths are compared, it has seen that concrete with basalt aggregate has the highest strength. In concretes produced with Cebeci limestone and Çatalca limestone almost same strength is gained. When cement dosage is increased (400 kg/m3) it has seen that the concrete containing grey limestone is greater than the strength of the concrete containing white limestone. XIII