Giresun Adası'nın kuş türlerinin üreme durumları
Breeding status of bird species of Giresun Island
  1. Tez No: 876388
  2. Yazar: YUSUF CAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ARPACIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada, toplam alanı yaklaşık 4.6 hektar olan, Giresun Adası'nın kuş türlerinin üreme durumları tespit edilmiştir. Ada ve çevresinde, (Ekim 2021-Aralık 2023), toplam 91 günlük arazi çalışması yapılmıştır. Adaya kayıkla gidilmiş olup, arazi çalışmalarında, doğrudan ve dolaylı gözlem yöntemleri kullanılmıştır. Giresun Adası'nda, 39 familyaya ait 102 kuş türü tespit edilmiştir. Araştırma süresince, Karabatak (Phalacrocorax carbo), Tepeli karabatak (Gulosus aristotelis), Gümüş martı (Larus michahellis), Küçük akbalıkçıl (Egretta garzetta), Küçük karga (Corvus monedula) ve Karatavuk (Turdus merula) türlerine ait üreme davranışları gözlemlenmiştir. Üreyen kuşlardan, Karabatak, Tepeli karabatak ve Gümüş martı türlerine ait 2022 ve 2023 yılları için yuva yerleri, popülasyon sayıları, üreme verileri ve üreme başarısını etkileyen faktörler tespit edilmiştir. Yıl boyunca, en yüksek birey sayıları, 2022 ve 2023 yılları için sırasıyla, Karabatakta 638 ve 856 birey, Tepeli karabatakta 84 ve 136 birey, Gümüş martıda 446 ve 462 birey olarak belirlenmiştir. Kuluçka süreleri, 28-31 gün olarak belirlenmiştir. 2022 ve 2023 yılları toplam verilere göre, Karabatakta 525 yuva, 1116 yumurta, 682 uçan yavru tespit edilmiştir. Yumurta sayısına, açılan yumurta sayısına ve uçan yavru sayısına göre başarı oranları sırasıyla; %61,1, %73,1 ve %83,6 olarak belirlenmiştir. Tepeli karabatakta 75 yuva, 199 yumurta, 75 uçan yavru tespit edilmiş, başarı oranları sırasıyla; %37,6, %57,2 ve %65,7 olarak belirlenmiştir. Gümüş martıda 455 yuva, 1054 yumurta, 206 uçan yavru tespit edilmiş, başarı oranları sırasıyla; %19,54, %25,61 ve %76,29 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the breeding statuses of bird species on Giresun Island, with a total area of approximately 4.6 hectares, were determined. A total of 91 days of fieldwork were conducted in and around the island (October 2021-December 2023). Boat transportation was used to access the island, and both direct and indirect observation methods were employed during the fieldwork. On Giresun Island, 102 bird species belonging to 39 families were identified. During the research period, breeding behaviors of species such as Great cormorant (Phalacrocorax carbo), European shag (Gulosus aristotelis), Yellow-legged gull (Larus michahellis), Little egret (Egretta garzetta), Eurasian jackdaw (Corvus monedula), and Eurasian blackbird (Turdus merula) were observed. Nesting sites, population numbers, breeding data, and factors affecting breeding success for Great cormorant, European shag, and Yellow-legged gull in 2022 and 2023 were determined. The highest numbers of individuals recorded were for Great cormorant (638 and 856 individuals in 2022 and 2023), European shag (84 and 136 individuals), and Yellow-legged gull (446 and 462 individuals), respectively. Incubation periods ranged from 28 to 31 days. For Great cormorant, 525 nests, 1116 eggs, and 682 fledglings were identified, with success rates of 61.1%, 73.1%, and 83.6%, respectively. European Shag had 75 nests, 199 eggs, and 75 fledglings, with success rates of 37.6%, 57.2%, and 65.7%, respectively. Yellow-legged gull had 455 nests, 1054 eggs, and 206 fledglings, with success rates of 19.54%, 25.61%, and 76.29%, respectively.