The effect of solving environmental problems with systems thinking tools on eighth-grade students' linear equations achievement and systems thinking comprehension
Çevre problemlerini sistem dinamikleri ile çözmenin sekizinci sınıf öğrencilerinin doğrusal denklemleri çözme başarısı ve sistem dinamiklerini anlamalarına etkisi
  1. Tez No: 876387
  2. Yazar: ECE ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRSU AŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, sistem düşüncesi yaklaşımının matematik dersinde doğrusal denklemler konusunda kullanılmasının, 8.sınıf öğrencilerinin matematik başarılarına, sistem düşüncesi yaklaşımını kavramalarına ve sistem düşüncesi yaklaşımıyla matematik dersleri işlenmesine yönelik tutumlarına etkisini araştırmaktır. Çalışma grubu, İstanbul ilinde bir vakıf ortaokulunda öğrenim gören 44 sekizinci sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmada iki gruplu sontest deseni kullanılmıştır. Araştırmanın uygulanması sırasında deney grubuna sistem düşüncesi yaklaşımı araçları kullanılarak ders planları uygulanmış, kontrol grubuna ise bu araçlar kullanılmadan aynı ders planları uygulanmıştır. Bilimsel Başarı Testi (SAT), deney ve kontrol grubu öğrencilerine öğrencilerin doğrusal denklemler konusundaki başarılarını ölçmek için son test olarak uygulanmıştır. Deney grubu öğrencilerinin sistem dinamikleri araçlarını kavrama düzeylerini ölçmek için Sistem Dinamikleri Kavrama Testi uygulanmıştır. Ayrıca, Sistem Dinamikleri Kavrama Testi dahilinde deney grubu öğrencilerinin sistem dinamikleri ile matematik dersleri işlenmesine ilişkin tutumları ölçülmüştür. Çalışmanın sonucu, bilimsel başarı testi puanlarına bakıldığında, deney ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir. Bilimsel başarı testi ve Sistem Dinamikleri Kavrama Testi arasında orta düzeyde bir ilişki görülmüştür. Öğrencilerin yarısından fazlası, sistem dinamikleri araçları ile ders işlenmesinin matematik derslerinde konunun anlaşılmasına destek olduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine the impact of integrating systems thinking into mathematics lessons on the mathematical achievement, comprehension of systems thinking, and attitudes towards teaching mathematics with systems thinking of eighth grade students. The study group consisted of 44 eighth grade students enrolled in a foundation middle school in Istanbul. A two-group post-test design was employed in the study. During the course of the study, lesson plans were implemented with the experimental group using systems thinking approach tools, while the control group was given the same lesson plans without using these tools. The Scientific Achievement Test (SAT) was administered to the experimental and control group students as a post-test to measure their achievement in linear equations. The System Dynamics Comprehension Test was administered to the experimental group students to measure their level of comprehension of system dynamics tools. In addition, the System Dynamics Comprehension Test was employed to assess the attitudes of the experimental group students towards system dynamics in mathematics. The findings of the study indicated that there was a statistically significant difference between the experimental and control groups in terms of scientific achievement test scores. There was a moderate relationship between the scientific achievement test and the System Dynamics Comprehension Test. Over half of the students indicated that the use of system dynamics tools enhanced their understanding of the subject matter in mathematics lessons.