UbD temelli sosyal duygusal öğrenme becerileri programının okul öncesi çocuklarının sosyal duygusal öğrenme becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of UbD-based social emotional learning programme on students' social emotional learning skills
- Tez No: 876400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL YURTSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırmanın amacı, UbD temelli olarak hazırlanmış Sosyal Duygusal Öğrenme (SDÖ) Becerileri Programı'nın okul öncesi çocuklarının sosyal duygusal öğrenme becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırmada nicel ve nitel verilerin birlikte kullanıldığı karma araştırma yöntemlerinden gömülü karma desenin kullanılması tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 öğretim yılında İstanbul'da bir belediye anaokulunun beş yaş sınıfında eğitim gören 15 çocuk oluşturmaktadır. UbD temelli tasarlanan SDÖ Becerileri Programı 12 hafta boyunca çalışma grubuna uygulanmıştır. Araştırmanın nicel verileri, Okul Öncesi Sosyal Duygusal Beceriler ve Psikolojik Dayanıklılık (SEARS) ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın nitel verileri ise uygulayıcı öğretmenin alan notları ve deneysel çalışma sürecinde çocuklardan elde edilen dokümanlar ile elde edilmiştir. Araştırmanın nicel verileri Wilcoxon İşaretli Sıralar testi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel verileri ise içerik analizi yolu ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen nicel bulgulara göre; deney grubu çocuklarının SEARS'tan aldıkları deney öncesi ve deney sonrası puanları arasında, son test lehine istatiksel olarak anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır. Araştırmadan elde edilen nitel bulgulara göre; deney grubunda yer alan çocukların sosyal duygusal becerilerinin alt bileşenlerine ilişkin her bir beceri boyutunda farkındalık kazandıkları ve SDÖ programının çocukların sosyal duygusal öğrenme becerileri üzerindeki yansımalarının olumlu yönde şekillendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research examines the effect of the Social Emotional Learning (SEL) Skills Program, based on UbD, on the social emotional learning Skills of preschool children. In the study, it was preferred to use the nested mixed design, which is one of the mixed research methods in which quantitative and qualitative data are used together. The study group of the research consists of 15 children studying in the five-year-old class of a municipal kindergarten in the 2023-2024 academic year in Istanbul. The SEL Skills Program, designed based on UbD, was applied to the study group for 12 weeks. Quantitative data of the study were obtained using the Preschool Social Emotional Skills and Psychological Resilience (SEARS) scale. The qualitative data of the research were obtained through the field notes of the implementing teacher and the documents obtained from the children during the experimental study process. The quantitative data of the study were analyzed with the Wilcoxon Signed Rank test. The qualitative data of the research were analyzed through content analysis. According to the quantitative findings from the research; A statistically significant difference was found between the pre-experiment and post-experiment scores of the experimental group children from SEARS in favor of the post-test. According to the qualitative findings obtained from the research, it was concluded that the children in the experimental group gained awareness of the subcomponents of their SEL skills under each skill dimension and that the reflections of the SEL program on the children's social emotional learning skills were shaped positively.