Tarihsel süreç içerisinde Almanya'nın Afrika'ya siyasi bakışı
The evolution of Germany's political perception of Africa throughout history
  1. Tez No: 876413
  2. Yazar: TÜLİN DAĞILMIŞGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM VOLKAN İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Afrika kıtası eskiden beri jeopolitik, stratejik, coğrafik ve ekonomik açılardan Almanya'nın odağında olan bir kıta olmuştur. Tarihsel süreçte kıtadaki çıkar ve menfatlerini korumak isteyen Almanya, önce Afrika kıtasında koloniler elde etmiş daha sonraki dönemde çeşitli politika ve aktörlerle kıtadaki nüfuzunu artırmaya çalışmıştır. Bu çalışmada, Almanya'nın Afrika kıtasındaki çıkar ve menfaatleri doğrultusunda değişen politikaları ve ilişkilerine odaklanılacaktır. Afrika kıtasının Almanya için ekonomik, sosyal, kültürel, demografik ve siyasi önemi, bu bağlamda değişen devletlerarası ilişkiler ve Almanya'nın kıtaya olan yaklaşımları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The African continent has consistently been at the forefront of Germany' s attention, examined through the lenses of geopolitics, strategy, geography and economics. To safeguard its interests throughout historical developments, Germany initially secured colonies within the African continent, subsequently endeavoring to augment its influence therein through diverse policy frameworks and actors. This study will center on elucidating Germany' s evolving policies and diplomatic engagements in alignment with its vested interests pertaining to the African continent. The analysis will encompass an examination of the economic, social, cultural, demographic and political significance of the African continent to Germany, alongside the evolution of interstate relations within this framework and Germany' s corresponding approaches toward the continent.